6 Грудня, 2024
Головна » Війну необхідно закінчити: що планує команда Дональда Трампа

Війну необхідно закінчити: що планує команда Дональда Трампа


Перші заяви. Команда Дональда Трампа вже цього року, тобто не чекаючи інавгурації, “працюватиме з чинною американською адміністрацією над врегулюванням української кризи”. Це цитата із заяви Майка Волтца, американського конгресмена, який замінить Джейка Саллівана в кріслі Радника із Нацбезпеки. Що саме планує команда, яка вже у січні прийде до влади, розкаже наш спеціальний кореспондент у Сполучених штатах Дмитро Анопченко.

Від команди Трампа за весь цей час, поки формується його нова адміністрація, не так багато звучить заяв щодо України. Частково це тому, що нові чиновники не затверджені на посадах, частково, бо (і я чую це із джерел у перехідному штабі) ще немає чіткого бачення, якоїсь однозначної стратегії по Україні. Є бажання закінчити війну, принципи, на яких Трамп хотів би це зробити, але не більше.

Ну і от зараз своє перше інтервʼю дав чинний конгресмен і майбутній помічник Трампа з національної безпеки Майк Волтц. У штатах ця посада, попри назву “помічник”, це фактично керівник Ради нацбезпеки США і ключова персона, яка визначає зовнішню політику штатів.

В ефірі “FoxNews” наступник Джейка Саллівана повідомив, що вже зараз команда Трампа у діалозі з оточенням Байдена щодо України.

Майк Волтц, майбутній радник із нацбезпеки в адміністрації Трампа:

Президент Трамп дуже чітко сказав про необхідність закінчити цю війну, тому треба обговорювати: хто буде за столом переговорів, чи це угода про мир чи поки перемирʼя; як залучити обидві сторони до перемовин, і якими можуть бути умови цієї угоди. І над цим ми будемо працювати із чинною адміністрацією ще до вересня.

Волтц сказав, що вже провів перші консультації щодо цього із чиновниками з команди Байдена, і попередив, що противникам (із явним натяком на москву) не вдасться скористатися перехідним періодом у штатах, щоб посилити свої позиції під час транзиту влади у Вашингтоні.

Майк Волтц, майбутній радник із нацбезпеки в адміністрації Трампа:

Якщо наші противники думають, що зараз час і можливість обіграти США, так вони помиляються. Ми слідкуємо!

Волтц згадав зустріч Трампа з новим генсеком НАТО Рютте як приклад координації із європейцями, сформулювавши це – “кожен має виконати свою частину”. Це, скоріш за все, означає, що від ЄС команда Трампа вимагатиме більшої залученості у врегулюванні конфлікту – і фінансової, і політичної. І також натякнув, що енергетика може бути використана як важіль впливу (і це співпадає із даними американських медіа, що Трамп може пригрозити москві різко знищити ціни на нафту, якщо кремль тягнутиме із переговорами).

Багато ще залежить від того, хто саме в адміністрації Трампа відповідатиме за Україну. Для президента Обами все будо просто – це делегували віцепрезиденту. Коли сам Байден очолив країну, зʼявилися два центри впливу. Держдеп, Ентоні Блінкен, умовний “яструб”, який відстоював різкі рухи, і Радбез, Джейк Салліван, людина, куди більш обережна, який, власне, і пригальмовував певні процеси, щоб уникнути ескалації. А як буде за Трампа?

З найголовнішими чиновниками на міжнародному напрямку новий президент США майже визначився: є Рубіо як Держсекретар (немає сумнівів, що його затвердить сенат), є Волтц у Радбезі, ймовірно, найближчим часом буде таки обрано головного переговірника від штатів – в ранзі спецпредставника по Україні. Але в команді поки не вирішили, як саме між ними розділять обовʼязки. За внутрішніми розмовами в команді, Трамп розраховує стати головним переговірником по Близькому Сходу. Планує до дня інаугурації переконати Нетаньяху припинити війну в секторі Газа в обмін на звільнення заручників, хоче знову залучити свого зятя, Джареда Кушнера. І це означає, що закінчення війни та “українські переговори” залишаться пріоритетним треком, але він просто буде не один! Отже, президент не зможе вести все сам, делегуватиме повноваження. Але кому саме з команди, із ким Києву вже зараз налагоджувати неформальні контакти, а згодом проводити перші консультації, – питання поки відкрите.