Вибори та референдум у Молдові: які результати й що чекати далі
Перемога на межі. Молдовська ЦВК попередньо обробила всі бюлетені референдуму про закріплення євроінтеграції в Конституції. Згідно з його результатами, “за” проголосували 50,46% виборців, “проти” – 49,54%. Тобто перевага прихильників ЄС лише кілька тисяч голосів. Жоден з кандидатів у президенти не набрав понад 50%.
У другий тур виборів лідерів держави вийшли чинний президент Мая Санду й висуванець від соціалістів Александр Стояногло. Результати розчарували жителів країни. Натомість влада заявляє: кампанія відбувалася за безпрецедентного російського втручання. Більше про результати виборів у Молдові – в нашому сюжеті.
Мая Санду, президент Молдови:
Завдяки вам, дорогі молдавани, ми виграли першу битву у важкій боротьбі, яка визначить майбутнє нашої країни. Ми билися чесно, і справедливо перемогли в несправедливій боротьбі.
Президент Молдови й головна претендентка на наступний термін у цьому ж кріслі Мая Санду підбиває підсумки виборів. Вона набрала понад 42 відсотки голосів. Її найближчі конкуренти: Олександр Стояногло – 26 та Ренато Вусатий – трохи більш як 13. Референдум за внесення проєвропейського курсу Молдови в Конституцію країни пройшов буквально по краю леза. Різниця між голосами прибічників та противників склала лише 13 з половиною тисяч голосів. І то завдяки закордонним, проєвропейським виборцям. Це очільниця держави та головна адвокатка вступу в Європу пояснює безпрецедентним російським втручанням.
Мая Санду, президентка Молдови:
Їхня мета купити 300 000 голосів і заплатити за голосування 150 000 людям, задокументована державними установами, показує, що ми повинні уважно подивитися на помилки та винести уроки з цієї жалюгідної атаки на наш суверенітет. На жаль, система правосуддя не змогла зробити достатньо, щоб запобігти крадіжці голосів та корупції на виборах, і тут нам доведеться підвести риску, щоб виправити те, що ми зробили не так, і винести урок.
Мова про масові підкупи виборців та засилля пропаганди, які просували проросійські сили. Тим не менш очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн привітала Молдову з успішним референдумом словами: “Вам знову це вдалося!” При цьому в ЄС визнають: бачать спробу потужних фальсифікацій з боку росії та їхній вплив.
Пітер Стано, речник Єврокомісії:
Ми дуже уважно спостерігали за голосуванням, і за референдумом, і за президентськими виборами. Молдова є дуже важливим партнером Європейського Союзу. Ми відзначили, що це голосування відбулося під безпрецедентним втручанням і залякуванням з боку росії та її ставлеників, спрямованих на дестабілізацію демократичних процесів у Республіці.
А от політичні експерти кажуть: влада Молдови певною мірою сама винна у таких непереконливих результатах проєвропейського голосування. По-перше, партія Санду прагнула домінувати у виборчій кампанії, витиснувши всі інші прозахідні сили. Це позбавило президентку резерву голосів від інших євроорієнтованих кандидатів для другого туру. По-друге, сам референдум був політичним проєктом Санду, в якому великої необхідності не було.
Юрій Бричаг, ексголова розвідки Міноборони Молдови:
Ми підписали всі документи, що беремо курс на євроінтеграцію. Референдум роблять після того, як Євросоюз має успіхи у цій країні. Коли проводять реформи, будують дороги. Ми тільки на початку шляху, і цей референдум був зроблений з іншого погляду, щоб електорат, який за Європу, автоматично голосував і за Маю Санду. А люди розчарувалися і в Санду, і в провладній партії, бо, з того що вона обіцяла чотири роки, абсолютно нічого не зроблено.
При цьому така слабка перевага прихильників ЄС в Молдові одразу дає додатковий козир проросійським силам, які однозначно намагатимуться і далі хитати політичну стабільність країни. І “друзям кремля” в ЄС, які опиратимуться розширенню Євроспілки шляхом пострадянських держав.
Анатоль Тарану, політичний аналітик:
Той факт, що референдум відбувся, є позитивним сигналом для європейських партнерів з боку молдовського суспільства. Я не думаю, що різкі результати різко вплинуть на нашу ситуацію. Але певна підозра буде існувати, і увага до Молдови буде підвищена насамперед тому, що ми перебуваємо на передовій гібридної атаки з боку російської федерації, і навряд чи Молдова зможе протистояти цій атаці. Потрібна допомога з боку наших партнерів.
Не приховують розчарування голосуванням і жителі країни. Люди усвідомлюють, що розподіл голосів 50/50 фактично документує розкол у суспільстві.
Марія Іллян, громадянка Молдови:
Я вважаю, що мало бути більше голосів, 60-70% за Євросоюз. Але росіяни нас знову розтоптали.
Валентина Черней, громадянка Молдови:
Було багато пропаганди, і вона була дуже сильною. Але добре, що хоч так. Очікування були ще гіршими. Що поробиш? Це ж Молдова.
Василь, громадянин Молдови:
“За” не проголосувала навіть третина, тому ці результати неправдиві.
Другий тур виборів президента у Молдові відбудеться 3 листопада. У ньому зійдуться чинний президент Мая Санду та колишній генпрокурор країни Александр Стояногло. Уже очевидно, що боротьба буде запеклою. Після цього прозахідні сили мають пів року на мобілізацію та роботу над помилками, адже влітку вибори парламентські. Якщо вони призведуть до проросійського відкату в Молдові, Україна отримає ще одного недружнього сусіда.