4 Листопада, 2024
Головна » Вибори в Грузії: хто переміг і що чекати далі

Вибори в Грузії: хто переміг і що чекати далі


Парламентські вибори в Грузії. І ЗМІ, і політичні оглядачі назвали їх найважливішими з часів здобуття незалежності 1991 року. Фактично виборці мали вибирати між ЄС та росією. Напередодні після результатів екзитполів представники протилежних сторін взялися заявляти про перемогу. Утім, офіційні дані виявилися іншими. Більше про результат голосування та їх наслідки – далі в матеріалі.

Святкувати свою перемогу на парламентських виборах у керівній партії “Грузинська мрія” почали ще пізно ввечері того ж виборчого дня.

Бідзіна Іванішвілі, засновник та почесний голова владної партії “Грузинська мрія”:

Я хочу висловити величезну подяку всім, хто тут зібрався, і всій Грузії, нашим дорогим виборцям, які щиро і з такою відданістю стежили за нами – це вже наші четверті перегони.

Іраклі Кобахідзе, прем’єр-міністр Грузії:

Дякую грузинському народу, нашій досвідченій та мудрій нації. Дякую, що ми разом. Головним автором цієї перемоги є грузинський народ. Більше мільйона наших громадян прийшли на виборчі дільниці та підтримали мир.

Після обробки усіх бюлетенів стало відомо, що проросійська владна партія “Грузинська мрія” набрала понад 54 відсотки голосів. Опозиційні прозахідні “Коаліція за зміни”, “Єдність – Національний рух”, “Сильна Грузія”, “Ґахарія за Грузію” – від 11 до 8 відсотків. Решту поділили між собою дрібніші партії. В опозиції вже заявили: результат виборів не визнають.

Тінатін Бокучава, лідерка опозиційної партії “Єдність – Національний рух”:

Дві міжнародні опитувальні компанії, які мають великий досвід та заслуговують на довіру, показали результати екзитполу, за якими опозиція лідирувала з дуже великим відривом у 10 відсотків. І все ж ми бачили, як Центральна виборча комісія опублікувала результати, які є абсолютно протилежними, надаючи “Грузинській мрії” неймовірну перевагу. Ми переконані, що це пов’язано з фальсифікацією виборів, і тому партія “Єдність – Національний рух” не погоджується з цими сфальсифікованими результатами виборів.

У день волевиявлення прибічники керівної партії атакували виборчий штаб “Єдності – Національного руху”. А також намагалися потрощити автомобілі опозиціонерів.

На одній з виборчих дільниць Марнеульського муніципалітету у передмісті Тбілісі зняли на відео, як невідомий намагався вкинути стос бюлетенів у виборчу урну. Поблизу однієї зі столичних дільниць сталася масова бійка. В іншому районі Тбілісі напали на журналістів та пошкодили апаратуру. Нападів на виборах зазнали й спостерігачі.

За словами спостерігачів, під час голосування було зафіксовано майже пів сотні випадків видачі одразу кількох бюлетенів на одного виборця.

За даними “Transparency International Georgia”, влада задіяла адміністративний ресурс. За “правильне” голосування людям обіцяли вирішити соціальні проблеми – наприклад, видати дозвіл або довідку для малого бізнесу або оформити соціальні виплати за прискореною процедурою. Ще один вид фальсифікації – “оренда посвідчення особи”. Перед виборами представники місцевої влади пропонували виборцям “позичити” на добу свої посвідчення в обмін на гроші. Потім за цими документами голосували інші люди.

“Грузинська мрія” проросійського олігарха Бідзіни Іванішвілі при владі вже 12 років. Політсила позиціює себе як проєвропейська та навіть обіцяє вступити в ЄС… Колись у майбутньому. Натомість своїми діями робить протилежне.

Останні роки офіційне Тбілісі дедалі більше розвертається у бік росії. Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну Грузія не тільки відмовилася запровадити антиросійські санкції, але навіть відновила авіасполучення та поглибила економічну співпрацю з агресором. А свою державну політику проводить за російським зразком – серед іншого, ухваливши, закон про “іноземних агентів” як у рф. Через це в Брюсселі офіційно підтвердили зупинку процесу вступу Грузії в Євросоюз. Та припинили надавати країні пряму фінансову допомогу.

Іраклі Ґоцірідзе, житель Тбілісі:

Для мене, як і для багатьох інших людей, довіру до результатів виборів втрачено. Я дуже розчарований таким результатом. Не хочу у це вірити.

Тамта Кухалейшвілі, жителька Тбілісі:

Якщо переможе проросійська сила, я точно поїду з Грузії. Це вперше в моєму житті доводиться серйозно думати про таке.

Грузинська опозиція вже анонсувала розпочати масові протести в країні через незгоду з результатами виборів.