24 Грудня, 2024
Головна » Вибори в Грузії: чи зможе ЄС змінити результат

Вибори в Грузії: чи зможе ЄС змінити результат


Євроінтеграція Грузії на паузі. Масові порушення на останніх парламентських виборах і суперечливе законодавство ведуть країну у протилежний від Європи бік – кажуть у Євросоюзі. Чи має ЄС інструменти впливу на владу “Грузинської мрії”? Яких змін повинна досягнути країна, щоб повернутися на європейський шлях?

На протестах у Тбілісі поруч з грузинськими прапорами європейські. Люди вийшли на вулицю відстояти свої голоси після масових порушень на виборах. Перемогу провладної партії “Грузинська мрія” прихильники опозиції вважають вкраденим європейським майбутнім.

Марія Прісежнікова, учасниця протесту:

Мою країну окупувала росія. Вибори були нечесні, це все було фейком. Тому я хочу захистити свободу і моє майбутнє, наш європейський напрямок.

Саломе Гасвіані, учасниця протесту:

Ми боремося за свободу та незалежність уже десятиліття. Грузинський народ, особливо молодь, заслуговує на можливість навчатися та працювати за кордоном. Грузія — дуже європейська країна, і наше майбутнє в ЄС, на Заході.

Понад 80 відсотків грузинів підтримують європейський напрямок своєї країни. Це дані Національного демократичного інституту. Грузія, так само як і Україна, підписала Угоду про асоціацію з ЄС та користується безвізом. Подала заявку на вступ і отримала статус кандидата. Але в жовтні цього року Євросоюз фактично заморозив процес грузинської інтеграції та урізав фінансову допомогу.

Ірина Іванова, кореспондентка:

Приводом стали останні законодавчі зміни в країні, впроваджені партією “Грузинська мрія”. А саме ухвалення законів “Про прозорість іноземного впливу” та “Сімейні цінності й захист неповнолітніх”. Їх прийняття супроводжувалось масовими акціями протесту. Активісти розцінили їх як загрозу свободі слова, громадянському суспільству та правам ЛГБТ-спільноти. Ці закони переписані з російських — кажуть в опозиції. Розкритикувало документи й політичне керівництво Євросоюзу.

Для продовження євроінтеграції Грузія повинна скасувати ці закони. Так сказав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, під час презентації звіту про досягнення країн-кандидаток на вступ до Євроспілки. За його словами, проведення парламентських виборів з порушенням лише закріпило тенденцію грузинської влади, що відділяє країну від ЄС.

Жозеп Боррель, верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки:

Грузія провела парламентські вибори, на яких були зафіксовані серйозні порушення. І це потрібно розслідувати й вирішити прозоро та незалежно. Якщо буде політична воля з боку керівництва Грузії, ми пропонуємо чіткий шлях до повторного залучення на шляху до Європейського Союзу. Скасування закону про іноземний вплив, який має стримувальний ефект на громадянське суспільство та медійні організації. Також закону про так звані сімейні цінності, оскільки дискримінація не є цінністю в нашій сім’ї Європейського Союзу.

Водночас новообраний уряд партії “Грузинська мрія” заявляє, що курс на євроінтеграцію залишається пріоритетним у його зовнішній політиці. За словами премʼєр-міністра Іраклі Кобахідзе, до 2030 року Грузія повинна вступити до Євросоюзу. Але це не більше, ніж гра у подвійні стандарти, щоб задовольнити й кремль, і проєвропейське суспільство — каже дослідниця Тінатін Ахвледіані.

Тінатін Ахвледіані, дослідниця, завідувачка відділу фінансових ринків та інститутів Центру досліджень європейської політики (CEPS):

Усе, що вони роблять, усі їхні дії — заперечують сказане. У такий спосіб вони можуть далі задовольняти кремль, бо Грузія справді не прогресує в євроінтеграції, але й задовольняти людей, які вірять в європейський курс. Вони знають, якщо відмовляться від членства Грузії в Європейському союзі, то втратять усіх, і в Грузії буде революція. А уряд цього не хоче. Тому про людське око вони кажуть, що вони – європейці. Але насправді не бачать там майбутнього своєї країни.

Євросоюз має невеликий вибір, як вплинути на нинішню владу у Грузії – каже дослідниця. За її словами, зараз на розгляді у Раді ЄС санкції проти грузинських олігархів та їхнє оточення. Але щоб ухвалити цей документ, потрібна згода всіх країн-членів. І зробити цього поки що не дає лояльна до нинішнього грузинського уряду Угорщина. Віктор Орбан вже встиг побувати на переговорах з новою владою одразу після виборів. Європейські лідери мають намір обговорити з ним майбутнє Грузії на саміті наступного тижня. Його проведуть у Будапешті.