4 Грудня, 2024
Головна » Допомога від США: чи чекати Україні подарунка від Байдена

Допомога від США: чи чекати Україні подарунка від Байдена


“Хаймарси”, “Абрамси” та “Петріоти”. За майже три роки повномасштабної війни адміністрація Джо Байдена надала Україні військової допомоги на майже 65 мільярдів доларів. Плюс була ще гуманітарна підтримка та санкційний тиск на москву.

Таким чином Вашингтон став для нас головним партнером у стримуванні російської агресії. Позицією чинного американського президента та його команди було те, що Сполучені Штати залишатимуться з Україною, скільки буде потрібно.

Як ще США можуть допомогти нашій країні, поки у Білому домі не змінився очільник? Аналізувала Ольга Жидецька. 

Джо Байден, президент США:

Ви показали, що росія не переможе в Україні. Україна переможе. І я хочу, щоб ви знали, що ми будемо з вами на кожному кроці цього шляху.

Ці слова президент Джо Байден вимовив під час зустрічі з українським колегою у межах саміту НАТО у Вашингтоні.

Вони загалом окреслюють позицію чинної адміністрації США: послідовно підтримувати Україну. І справді американська військова допомога від перших днів зіграла важливу роль в посиленні нашої обороноздатності.

На сайті Держдепу є докладний перелік придбаного для ЗСУ обладнання. І він вражає: від систем протиповітряної оборони “Петріот”, танків “Абрамс” та протикорабельних комплексів “Гарпун” до набоїв, складників та обладнання для критичної інфраструктури. Загалом на суму майже 65 мільярдів доларів.

Максим Несвітайлов, політолог, експерт-міжнародник:

На певних етапах дуже сильно повпливали “Хаймарси”. Одними із ключових були “Патріоти”. Це надзвичайно важливо те, що посилило протиповітряну оборону України. Те, що довгий період здавалось якоюсь фантастикою.

Та війна в Україні затягнулася і не стала успішним кейсом у скарбничці досягнень 46-го президента США. Тож політичні експерти очікують, адміністрація демократів продовжить проукраїнську політику аж до зміни влади, щоби довести правильність свого підходу.

Катерина Одарченко, політтехнолог, засновниця Інституту демократії та розвитку PolitA:

Я не виключаю, що буде ряд позитивних рішень і по Україні, і по Ізраїлю з боку Байдена, тому що він буде займатися формуванням свого позитивного образу, який для нього, як для людини, яка все своє свідоме життя працювала в політиці, ну, вкрай важливий. Але чи будуть ці рішення настільки суттєвими, що це може закінчити війну? Ні, тому що це технічно неможливо.

Тож якої допомоги можна чекати у фінальні місяці президентства Джо Байдена?

Максим Несвітайлов, політолог, експерт-міжнародник:

Перший момент – ще залишилися кошти у програмі президентського вилучення. Кошти немаленькі – кілька мільярдів доларів. Тобто він може зараз піти взяти якоїсь зброї не кілька мільярдів зі складів Збройних сил Сполучених Штатів і передати Україні, а ці кошти перерахувати на рахунок Пентагону.

А от за оптимістичним сценарієм – це можуть бути інші важливі та давно очікувані рішення Байдена.

Максим Несвітайлов, політолог, експерт-міжнародник:

Він може надати дозвіл бити далекобійною зброєю вглиб російської федерації. Його вже нічого не обмежує: ні тягар якоїсь персональної відповідальності, ні відповідальність для Камали Гарріс. Він може це зробити.

Однак і це, і зелене світло для України до НАТО – рішення малоймовірні – кажуть фахівці. Адже вимагають узгодження і чітко випрацьованої позиції. Тож найімовірніше попереду – зустрічі з європейськими партнерами та додаткові партії допомоги.

Про останній пакет допомоги під час нещодавнього візиту до Києва оголосив міністр оборони Ллойд Остін.

Він передбачає $425 мільйони доларів, які підуть на ракети для ППО, снаряди для артилерії, бронетехніку і протитанкову зброю для ЗСУ. Загалом з проголосованого навесні пакета на $60 мільярдів доларів залишилися майже $14.5 мільярди.