Маск в адміністрації Трампа: що чекати Україні від мільярдера
Мільярдер, який зробив іншого мільярдера президентом США. Так про підприємця і винахідника Ілона Маска пише західна преса. І справді підтримка власника Tesla, SpaceX, та соцмережі X додала Дональду Трампу чимало голосів. Адже Маск – кумир для багатьох, а його дописи набирають сотні мільйонів переглядів.
Який вплив мільярдер матиме на майбутнього очільника Сполучених Штатів? Чи візьметься будувати політичну кар’єру? Та чи є шанси змінити його погляди на українське питання?
У нас є нова зірка. Зірка народилася! Ілон!!!
Його називають одним з творців перемоги Трампа. Підприємець-мільярдер, кумир мільйонів і просто красунчик Ілон Маск підтримав кандидата від республіканців улітку і відтоді сумлінно супроводжував майбутнього президента на передвиборчих мітингах.
Він врятував свободу слова. Він створив стільки різних чудових речей. Де він? Ходи сюди, Ілоне. Він створив першу велику американську автомобільну компанію за кілька поколінь. І його ракетна компанія — єдине, чим можемо відправляти американських астронавтів у космос. Іди сюди. Давай, Ілоне! Давай!
Утім, до 2022 Маск був палким прихильником демократів, підтримував Гіларі Клінтон і Джо Байдена. Але критика його покупки соцмережі Twitter та трансгендерна трансформація сина, який у 18 років став дівчиною та відхрестився від біологічного батька, змінили політичні погляди бізнесмена.
Ми мали президента, який не міг піднятися сходами, але інший підняв кулак, після того, як в нього стріляли! Бийся! Бийся! Бийся!
У кампанію Трампа Маск вклав 119 мільйонів доларів. Але рушійною силою стали навіть не гроші, а завзяття підприємця та вплив через його публікації в соцмережі X, які бачили сотні мільйонів людей. І ставка зіграла. Після оголошення про перемогу республіканця акції компаній Маска подорожчали на 20 мільярдів. І це ще не всі потенційні дивіденди.
Андрій Миселюк, політолог:
Вони кілька тижнів узгоджували ці позиції, і в принципі там є така залізобетонна гарантія, що Ілон Маск буде в адміністрації Трампа, і буде опікуватися саме тими питаннями, які для нього принципово важливі, і отримувати, скажімо так, збирати вершки з американських інвестицій, зокрема в аерокосмічну галузь, де його SpaceX займає такі провідні місця, на ринку електрокарів тощо.
Зараз, схоже, Маск дуже наближений до Трампа. За повідомленням видання Axios, підприємець був присутній під час телефонної розмови обраного президента США з Володимиром Зеленським. І він запевнив, що продовжить підтримувати Україну через свої супутники Starlink. Вони зіграли дуже важливу роль на початку великої війни й нині залишаються основою зв’язку для наших сил оборони. І це є добрим знаком, адже останнім часом інноватор критикував підтримку України та транслював меседж, що немає жодних шансів перемогти путіна.
З-поміж останніх коментів він відреагував на новину Newsweek про те, що Трамп планує створити демілітаризовану зону на лінії фронту між рф та Україною, залишивши москві все захоплене та відклавши вступ України до НАТО на 20 років.
Безглузді вбивства скоро закінчаться. Вийшов час для спекулянтів-розпалювачів війни.
При цьому політологи кажуть: не варто вважати Маска проросійським. Він говорить те, що близько і зрозуміло американському електорату.
Тарас Загородній, політолог:
Коли він говорить про Третю світову війну, так, багато людей побоюється Третьої світової війни. І це нормально, люди не хочуть воювати. І це нормально, коли Маск говорить, що от ми хочемо припинити кровопролиття. Він щиро може вважати, що потрібно припинити кровопролиття. Тому що насправді люди можуть не знати, що війна між Україною та росією – це війна екзистенціальна. Але коли вони зіткнуться вже напряму у розмові з путіним, з його маячнею, коли він буде бикувати на кожному кроці, тоді може бути розуміння, що не все так просто.
І працювати з такою позицією варто через зрозумілі бізнесменові категорії.
Андрій Миселюк, політолог:
Найбільш оптимальним буде і правильним – продовжувати співробітництво по “Старлінках”, використовувати те, що Маск знайомий з ситуацією в Україні для того, щоб доносити до нього ситуацію в найбільш вигідному для нас ключі, щоб він міг впливати на Дональда Трампа та на інших представників його адміністрації. Тобто це, як можна так сказати, канал нашого співробітництва з майбутньою адміністрацією.
Американські оглядачі назвали Маска найвпливовішою необраною людиною в історії. Але чи конвертує бізнесмен цей вплив у політичну кар’єру? Під час кампанії Дональд Трамп пообіцяв, що підприємець очолить новостворену комісію з ефективності уряду. Хоча політологи сумніваються, що інноваторові та романтикові, який мріє про підкорення Марса, буде комфортно в бюрократичному кріслі.
Тарас Загородній, політолог:
Я думаю, що йому нудно буде, тому що він трохи не знає, що таке політика. Знаєте, це ж бюрократія, це ж треба з кимось узгоджувати себе. Він все ж таки візіонер. Тобто людина, яка щось вигадує, надихає людей, всі за ним біжать, потім щось нецікаве, він кидає це. А в політиці так же не можна. Ти ж повинен бути послідовним, ти з кимось повинен щось узгоджувати.
Окрім того, на запропонованій Маскові посаді дуже легко посваритися з тим, кого підприємець допоміг привести у Білий дім. Адже ейфорія вдалої передвиборчої кампанії часто швидко розбивається об реалії справжньої політики.