23 Грудня, 2024
Головна » У Бразилії відкрився саміт G20

У Бразилії відкрився саміт G20


У Ріо-де-Жанейро 18 листопада відкрився дводенний саміт країн Групи двадцяти (G20). На саміт у Ріо запрошено лідерів усіх країн постійних членів G20, а також інших держав, включаючи Анголу, Болівію, Єгипет, ОАЕ, Малайзію та В’єтнам.

Як повідомив президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва, загалом у заході візьмуть участь 42 країни. Зокрема, до Бразилії вже прибули голова КНР Сі Цзіньпін, президент США Джо Байден, президент Франції Емманюель Макрон, канцлер ФРН Олаф Шольц та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, а також генсек ООН Антоніу Гутерріш.

Росію на саміті предствляє міністр закордонних справ Сергій Лавров. 

“Велика двадцятка” (Група двадцяти, англ. The Group of Twenty, G20) – це неформальний форум розвинених економік світу, що розвиваються, створений у 1999 році. Служить одним з головних майданчиків для обговорення макроекономічної політики, фінансового регулювання та інших економічних питань. Тісно співпрацює з Міжнародним валютним фондом та Світовим банком. До G20 входять 19 держав, включаючи Китай, США, Німеччину та росію, а також два регіональні об’єднання (ЄС та з 2023-го – Африканський союз).

З 1 грудня 2023-го по 30 листопада 2024-го головування у G20 належить Бразилії. Останній саміт відбувся 9-10 вересня 2023 року у Нью-Делі (Індія). Тоді лідери Китаю та рф відмовилися приїжджати на зустріч.

Бразилія обрала центральними темами свого головування у Групі двадцяти боротьбу з бідністю та нерівністю, енергетичний перехід, а також реформу міжнародних інституцій (включаючи ООН, Міжнародний валютний фонд та Світову організацію торгівлі).

Саміт відкриється запуском Глобального альянсу боротьби з голодом і бідністю. Мета цієї ініціативи – мобілізувати країни, міжнародні організації та приватний сектор на більш ефективну боротьбу з голодом.

Напередодні саміту Шольц вперше за два роки зателефонував путіну, щоб обговорити завершення війни в Україні. Як стверджує Die Zeit, німецький канцлер не планує проводити на полях G20 переговори з Лавровим, однак, згідно з інформацією його оточення, обговорить російську агресію проти України з Сі Цзіньпіном.

За даними The Telegraph, прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер збирається в Бразилії закликати Байдена зняти обмеження на удари далекобійною зброєю в глиб росії. Раніше NYT повідомила, що американський лідер вже ухвалив це рішення (офіційного підтвердження цієї інформації, як і раніше, немає).

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган на зустрічі в Ріо-де-Жанейро збирається представити свій мирний план щодо заморожування війни в Україні, повідомили Bloomberg знайомі з планами турецького лідера джерела. За їхньою інформацією, Ердоган запропонує:

  • відкласти обговорення вступу України до НАТО щонайменше на десять років;
  • створити демілітаризовану зону у східній частині Донбасу та розмістити там міжнародні війська “як додаткову гарантію”;
  • забезпечити Київ військовими поставками як компенсацію за відмову від приєднання до НАТО. 

За підсумками саміту очікується спільна декларація країн-учасниць. Згідно з заявою бразильської сторони, цей документ повинен включати послання про сприяння у мирному врегулюванні глобальних конфліктів, насамперед війн в Україні та еа Близькому Сході.

Раніше бразильська Folha de S.Paulo повідомляла, що переговори представників держав G20 щодо підсумкової декларації зайшли в глухий кут через розбіжності країн Заходу і глобального Півдня. Зокрема, представники США та їхніх союзників вимагали включити до проекту декларації пункти з засудженням дій росії в Україні, а деякі учасники зустрічі від країн глобального Півдня вимагали у відповідь включити положення з критикою дій Ізраїлю в Газі.