5 Лютого, 2025
Головна » Лідери ЄС в Брюсселі обговорили збільшення виробництва зброї

Лідери ЄС в Брюсселі обговорили збільшення виробництва зброї


Хочеш миру – готуйся до війни. Історичної аксіоми намагаються дотримуватися в ЄС. Там дискусія: як масштабувати виробництво зброї в Європі, де на це взяти кошти та як посилити співпрацю? Обговорювали всі ці питання лідери ЄС на саміті в Брюсселі. Це була неформальна зустріч для дискусій, без ухвалення конкретних рішень, але з пропозиціями щодо подальших заходів. Що лідери говорили про Україну та до яких висновків дійшли – дивіться далі.

Це вперше очільники урядів і держав країн Євросоюзу зібралися обговорити тільки питання безпеки та оборони. Запросили також генсека НАТО Марка Рютте та британського премʼєра Кіра Стармера. Викликів чимало, каже президент Євроради Антоніу Кошта: російська війна в Україні, кібератаки, нестабільність на Близькому сході. За його словами, абсолютно всі європейські лідери згодні: безпеку варто посилювати. І витрачати на неї більше.

Антоніу Кошта, президент Європейської ради:

Видатки на оборону вже зросли на 30% між 2021 і 2024 роками. Сьогодні в середньому 23 країни-члени, які також є союзниками НАТО, віддають на неї близько 2% свого ВВП. Ми повинні продовжувати так і надалі.

Де брати кошти на масштабування військового виробництва та посилення безпеки? Лідери обговорюють можливості національних бюджетів, фінансування з Європейського інвестиційного банку та залучення приватних інвестицій. А ще, вважає очільниця Єврокомісії, треба позбуватися бюрократичних перешкод для співпраці, надавати перевагу спільним закупівлям і впроваджувати оборонні інновації, розширивши співпрацю з Україною.

Урсула фон дер Ляєн, голова Єврокомісії:

Дивовижно спостерігати, як швидко розбудувалася українська промисловість, наприклад, завдяки дешевшим, швидшим і розумнішим безпілотникам. Тож наша оборонна промисловість може багато чого навчитися в української, яка щодня набуває досвіду бойових дій.

Важливо не тільки як купувати зброю, а й де саме робити ці закупи. Така позиція у президента Франції Еммануеля Макрона. Він вважає, що для Європи найкраще придбати для себе зброю не в американських, а в європейських виробників.

Емануель Макрон, президент Франції:

Потрібно більше інвестувати та надавати перевагу європейським виробникам. Саме через рішення купувати європейське – Європа стане більш незалежною. Це досить просто. Тому потрібно мати таку волю.

Однак не всі європейські лідери поділяють думку французького президента. Надто – з огляду на ризик торгівельного напруження зі Сполучними Штатами. Закупівля американської зброї пішла б на користь економічним відносинам США з Європою, каже президент Литви.

Ґітанас Науседа, президент Литви:

Нам потрібні Сполучені Штати на нашому боці. Бо я не уявляю, як стримувати російську агресію в Європі без нашого найближчого союзника та партнера в НАТО – США. Можлива подальша співпраця у сфері закупівлі військової техніки створюватиме конструктивний, а не деструктивний економічний порядок денний. Час невпинно спливає, і це цінний ресурс, який українці для нас виборюють.

Непевність у подальших відносинах Європи зі Сполученими Штатами була однією з тем цього саміту. Євросоюз готовий до потужного, але конструктивного діалогу з Вашингтоном, наголошує Урсула фон дер Ляєн. За словами очільниці Єврокомісії, у разі необґрунтованого тиску – ЄС відповість рішуче.