5 Лютого, 2025
Головна » Політична криза та протести в Німеччині: чи зможе Мерц стати канцлером

Політична криза та протести в Німеччині: чи зможе Мерц стати канцлером


Такий канцлер їм не потрібен. У Німеччині мітингують проти фаворита передвиборчих перегонів Фрідріха Мерца. Усе через спільне голосування християнських демократів з ультраправими. Як ці події вплинули на рейтинги його блоку? І чому шанси Мерца на канцлерство зменшились? Тетяна Логунова розкаже.

Юрби людей. Від Бундестагу до штаб-квартири Християнсько-Демократичного Союзу. Вихідними на вулиці Берліна вийшли понад 150 тисяч протестувальників, мітингарів. Це був марш проти ультраправих та фаворита на посаду канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, який першим із німецьких політиків пішов з ними на співпрацю.

Ще тиждень тому в лідера ХДС Фрідріха Мерца все було пречудово. Соціологи прогнозували його партії впевнену перемогу на виборах. А йому, відповідно, крісло канцлера. Мерцу можна було взагалі нічого не робити й просто чекати 23 лютого, дня голосування. Але він пішов ва-банк.

Почалося все з трагедії в баварському містечку Ашаффенбург. Там біженець з Афганістану, якого давно мали депортувати на батьківщину, скоїв напад на малюків, що гуляли в парку. Він убив дворічного хлопчика і серйозно поранив перехожого, який намагався захистити дітей. Після цього Мерц заявив – досить. І виніс на розгляд парламенту резолюцію про обмеження нелегальної міграції. Він знав, що її не підтримають інші демократичні партії. Через певні застереження. Тоді Мерц свідомо пішов на співпрацю з правими популістами, які залюбки дали необхідні голоси. До нього це табу не порушував жоден політик. У результаті міграційний законопроєкт так і не ухвалили, але осад залишився.

Ута, учасниця акції протесту:

Події в парламенті стали для мене шоком. Християнські демократи пішли на спільне голосування з ультраправими. Попри обіцянку Фрідріха Мерца ніколи цього не робити. Він її просто порушив.

Том, учасник акції протесту:

Я боюся, що правоекстремістська партія набере силу і перетворить наше життя на пекло. Мені пощастило, я – німець, маю німецький паспорт, але багато жителів цієї країни його не мають. Я за них хвилююся.

На електоральні симпатії німців події в парламенті поки що не вплинули. Останні опитування, які соціологи провели вже після скандального голосування, фіксують незначні коливання рейтингів. На першому місці, як і раніше, християнські демократи, на другому – ультраправі, за ними – есдеки та решта партій. Блок ХДС/ХСС, найімовірніше, виграє вибори. Але стати канцлером Фрідріху Мерцу тепер буде набагато складніше.

Щоб очолити уряд, Мерцу треба буде його спершу сформувати. І тут, схоже, виникнуть проблеми. Вибір партнерів невеликий. З одними не хоче співпрацювати сам Мерц, інші – тепер не дуже прагнуть мати справу з ним.

Якщо коротко: ліберали в парламент не проходять, із зеленими зовсім не бажає співробітництва сестринська партія християнських демократів ХСС. Лишаються соціал-демократи, які вже заявили: вони втратили довіру до Мерца. Є ще ультраправі. Але з ними не має охоти співпрацювати Мерц. Принаймні, на словах.

Фрідріх Мерц, кандидат в канцлери Німеччини від ХДС/ХСС:

Ми не будемо кооперуватися з “Альтернативою для Німеччини”. Ми боремося за політичну більшість з партій демократичного спектра.

Процес формування цієї більшості точно буде непростим. І тривалим. Без жодних гарантій, що після виборів Німеччина не опиниться в ще глибшій політичній кризі.