8 Лютого, 2025
Головна » Трамп оголосив про припинення допомоги ПАР через порушення прав африканерів

Трамп оголосив про припинення допомоги ПАР через порушення прав африканерів


Президент США Дональд Трамп вирішив припинити будь-яку допомогу чи сприяння ПАР через порушення прав африканерів (нащадки колоністів) та “підривну зовнішню політику”, яка становить загрозу для безпеки та інтересів Сполучених Штатів та їхніх союзників. Відповідне розпорядження опубліковано на сайті Білого дому.

Приводом став ухвалений у ПАР закон, який “дозволяє уряду Південної Африки конфіскувати сільськогосподарську власність африканерів з-поміж етнічних меншин без компенсації”.

Закон дозволяє вилучати землю у випадках, якщо вона не використовується або якщо її перерозподіл відповідає суспільним інтересам. Норма спрямована на “виправлення помилок”, здійснених у країні під час апартеїду, коли у чорношкірих відбирали землю та насильно переселяли їх у певні райони проживання.

Трамп назвав це “кричущим порушенням прав громадян”.

Крім того, Південна Африка зайняла агресивну позицію щодо Сполучених Штатів та їхніх союзників, зокрема звинуватила Ізраїль, а не ХАМАС, у геноциді у Міжнародному суді та активізувала свої відносини з Іраном для розвитку комерційних, військових та ядерних угод.

За словами Трампа, Сполучені Штати сприятимуть переселенню “африканерів-біженців, які рятуються від дискримінації, що спонсорується урядом, за расовою ознакою, включаючи конфіскацію власності”.

Американська влада звинувачує чинний уряд ПАР у дискримінації білих африканерів – нащадків голландських і французьких колоністів, які прибули на континент у 1600-х роках.

Трамп доручив усім відомствам, включаючи Агентство з міжнародного розвитку (USAID), припинити допомогу чи сприяння ПАР.

​У 2023 році Сполучені Штати виділили ПАР майже $440 млн, тепер допомогу заморозять.

Американський лідер раніше заявив у Truth Social, що ПАР “конфіскує землі і дуже погано поводиться з певними групами людей”, і пригрозив припинити допомогу країні.

Південноафриканський президент Сиріл Рамафоса відповів, що уряд не конфіскував жодних земель, а закон про експропріацію “не є інструментом конфіскації, а є конституційно встановленим правовим процесом, який забезпечує справедливий і рівноправний доступ до землі відповідно до Конституції”.

За його словами, ця політика спрямована на вирівнювання расової нерівності, тому що білі, як і раніше, володіють 3/4 сільськогосподарських земель Південної Африки, хоча й становлять лише 8% населення.

Бізнесмен та голова департаменту державної ефективності (DOGE) Ілон Маск (його батько – виходець з ПАР, а сам він народився у цій країні і прожив там до 17 років) звинуватив владу в “геноциді” білого населення і ухваленні “расистських законів про власність”.

Після цього Рамафоса повідомив, що поговорив з Маском “щодо дезінформації та спотворень інформації про Південну Африку” та “підтвердив конституційні цінності Південної Африки: повагу до верховенства закону, справедливості, неупередженості та рівності”.

Держсекретар Марко Рубіо оголосив, що не поїде на саміт G20 у Йоганнесбурзі через дії ПАР.