23 Лютого, 2025
Головна » США передали жорсткіший варіант угоди про корисні копалини – NYT

США передали жорсткіший варіант угоди про корисні копалини – NYT


Україна отримала 21 лютого від адміністрації Дональда Трампа нову версію угоди про використання природних ресурсів. Проект угоди виявився жорсткішим, ніж перший варіант, повідомляє The New York Times з посиланням на джерела.

Попередня версія передбачала, що Україна має погодитися на створення спільного зі США фонду, до якого було б внесено права на розробку надр.

Фонд розподіляв би ці права на користь американських інвесторів, а подальші доходи від видобутку та реалізації корисних копалин Київ та Вашингтон ділили б у пропорції 50/50.

У новій версії Білий дім вимагає закріпити за США 100% власності майбутнього фонду та розподіляти внески сторін у співвідношенні два до одного, де українська сторона вносить дві третини майбутніх надходжень від видобутку, а американська сторона – третину, яку вже надала у вигляді зброї.

Читайте також

В Україні немає рідкісноземельних елементів – Bloomberg

Розмір фонду американська сторона пропонує встановити на рівні $500 млрд – саме таку компенсацію понесених і майбутніх американських видатків на військову та фінансову допомогу Києву хоче отримати від України Дональд Трамп.The New York Times зазначає, що у попередній версії угоди цю суму не було прописано.

За даними американського видання, у новому проекті угоди також з’явився пункт про доходи з територій, окупованих росією – на випадок їхнього звільнення. Передбачається, що частка доходів, що надходять до фонду зі звільнених територій, становитиме 66%.

Проект нової угоди “містить практично ті самі положення, які Київ раніше відкинув як надто обтяжливі, деякі умови здаються навіть жорсткішими, ніж у попередньому проекті”, зазначає The New York Times.  Переговори щодо неї проводить у Києві спецпосланець Трампа в Україні Кіт Келлог.

The Telegraph писав, що запропонована адміністрацією Дональда Трампа угода передбачає контроль Вашингтона над мінеральними та нафтогазовими ресурсами, портами та “іншою інфраструктурою” України.

Адміністрація Білого дому зокрема хоче, щоб США мали 50% від доходів, які отримує Україна від видобутку ресурсів.

Читайте також

П’ять кроків Зеленського, які розлютили Трампа – Axios

Президент України Володимир Зеленський відкинув угоду, оскільки вона не передбачає гарантії безпеки для України. Після відмови Зеленського Дональд Трамп почав інформаційну атаку проти нього. Зокрема назвав Зеленського “диктатором без виборів” з рейтингом 4%.

Як писали “Подробиці”, США погрожують відключити Starlink Україні у разі відмови від угоди щодо копалин.