8 Квітня, 2025
Головна » Німеччина на порозі політичної катастрофи: чому християнські демократи втрачають рейтинг

Німеччина на порозі політичної катастрофи: чому християнські демократи втрачають рейтинг


Криза влади. Німецькі християнські демократи, які виграли парламентські вибори, втрачають популярність. І це попри те, що вони ще не сформували уряд і не прийшли до влади. Уперше в новітній історії Німеччини їх уже наздогнали праві популісти! Що відбувається – Тетяна Логунова пояснить.

Шок для офіційного Берліна та політична катастрофа для майбутнього канцлера. Уперше в новітній історії Німеччини ультраправі можуть стати найпопулярнішою партією країни. Останні соцопитування лякають. Якби вибори відбулися не наприкінці лютого, а, наприклад, цієї неділі, за християнських демократів Фрідріха Мерца проголосували б 24 відсотки виборців. Стільки само обрали б правих популістів.

Рейтинги християнських демократів та ультраправих зрівнялися за 6 поствиборних тижнів. Перші – втратили позиції, другі, навпаки, їх наростили. Причина – тривалі коаліційні переговори, що ХДС/ХСС ведуть з соціал-демократами. І відповідно відсутність змін, які Мерц обіцяв своїм виборцям одразу після перемоги.

Фрідріх Мерц, лідер Християнсько-Демократичного Союзу:

Друзі! Світ не буде на нас чекати. Ніяких довгих перемовин! Нам потрібно швидко сформувати уряд, щоб діяти всередині країни та на європейській арені. Світ повинен побачити, що в Німеччині знову є надійне керівництво.

Планувалося, що коаліцію створять до середини квітня. До Великодня оберуть Фрідріха Мерца канцлером. Утім, видно, що коаліціанти не вкладуться у цей графік. Великдень за два тижні, а перемови ще далекі від завершення. Тепер їхні учасники завбачливо не називають жодних дат.

Фрідріх Мерц, лідер Християнсько-Демократичного Союзу:

Можу сказати, що переговори тривають в атмосфері довіри. Попереду у нас ще кілька перешкод, які ми повинні усунути. Сподіваюся, що вже незабаром матимемо уряд, який опиратиметься на стабільну парламентську більшість.

Упали й власні рейтинги майбутнього канцлера. Він ще не очолив уряд, а вже встиг порушити кілька передвиборчих обіцянок. Головна з них – не залазити в борги. Одразу після дочасних виборів Мерц, який зобов’язувався дотримуватися боргового гальма, разом з есдеками дозволив майбутньому, тобто своєму, уряду брати необмежені позики для фінансування армії. Нагальність таких дій німці розуміють.

Я підтримую це рішення, адже у нас виняткова ситуація. Зараз ми у Європі маємо подбати про власну обороноздатність.

Треба щось робити. Тому я підтримую.

Тобто все правильно. Але до виборів Мерц говорив інше! Про що, звісно, одразу нагадали праві популісти.

Аліс Вайдель, співголова партії “Альтернатива для Німеччини”:

Фрідріх Мерц порушив свої слова. Він виграв вибори, обіцяючи політичні зміни в інтересах громадян. Натомість ухвалив рішення залізти в гігантські борги. Це не що інше, як найгірший обман виборців, який я коли-небудь бачила в історії Німеччини.

Урятувати свої політичні рейтинги, кажуть експерти, Мерц ще може. Для цього йому треба якомога швидше сформувати ефективний та дієздатний уряд. І повернути Німеччину, як лідера ЄС, на міжнародну арену. Зокрема, і в питанні завершення російсько-української війни.