22 Квітня, 2025
Головна » Смерть Папи Римського: як реагує світ і що чекає Ватикан

Смерть Папи Римського: як реагує світ і що чекає Ватикан


Цей Великодній понеділок світ зустрів не з урочистими дзвонами, а з тишею й молитвою. Помер Папа Франциск – духовний лідер, чий голос чув увесь світ. Його смерть стала болісною новиною для понад мільярда католиків і всіх, хто бачив у ньому моральний орієнтир.

Чим запам’ятався Папа Франциск, як реагує світ, і що тепер чекає Ватикан? Усі деталі в сюжеті мого колеги Юрія Куцого.

Цьогорічний Великодній понеділок для багатьох розпочався не з надії, а зі скорботи. Напередодні вранці у віці 88 років помер Папа Франциск. Про це повідомили офіційно у Ватикані. Заяву було виголошено в каплиці Дому Святої Марти – саме там понтифік провів останні дні свого життя.

Кевін Фаррел, кардинал:

Дорогі брати й сестри, з глибоким сумом я змушений повідомити про смерть нашого Святішого Отця Франциска. Сьогодні вранці о 7:35 єпископ Риму Франциск повернувся до нашого Бога-Отця. Все його життя було присвячене служінню Господу та Його Церкві. 

Вже за лічені хвилини звістка облетіла планету. Світ втратив духовного лідера.

– Папа Франциск – лідер понад мільярда католиків у всьому світі, помер. Нещодавно Ватикан оприлюднив відеозвернення, щоб оголосити про його смерть.


– Він був першим латиноамериканським понтифіком в історії, який зачарував світ своїм скромним життям і турботою про бідних.


– Папа Франциск помер цього понеділка у віці 88 років згідно з пресрелізом Ватикану.

Про Хорхе Маріо Бергольйо, таке справжнє ім’я папи Франциска, в усьому світі заговорили у 2013 році, коли той зійшов на престол. Він був першим Папою з Латинської Америки, першим єзуїтом на престолі Святого Петра, першим понтифіком не з Європи за понад тисячу років. Своє папське ім’я Франциск обрав символічно: на честь святого, що жив у бідності й миру. І сам понтифік жив без розкошів: їздив на скромному авто, ночував у гостьовому домі, вечеряв зі звичайними священниками.

Він говорив просто про складне. Закликав не засуджувати, а приймати. Не відсторонюватись, а слухати. Він мив ноги біженцям, обіймав ВІЛ-позитивних, відвідував в’язнів. Його понтифікат став епохою відкритості навіть попри те, що це не завжди подобалося служителям самої Церкви.

У своїх проповідях він не раз згадував Україну й молився за нас.

З початку повномасштабної війни Папа Франциск неодноразово закликав до миру, надсилав гуманітарну допомогу, приймав поранених, дітей та матерів.

Україна – це мученицька країна, яка багато терпить. Молімося за неї щодня.

Але були й моменти – болючі для українців. Його заяви про “обидві сторони”, спроби “зрозуміти москву” й жодного слова засудження на адресу путіна. Це стало приводом для відкритих дискусій навіть всередині Католицької церкви в Україні. Проте смерть понтифіка об’єднала вірян у скорботі.

Юл Мвезе, вірянин з Конго:

Я молився за Папу, нехай Бог вітає його душу. Я справді в скорботі, я плакав, щоб Бог прийняв його. Нехай він спочиває з миром у загробному житті.

Занчо Сабан, вірянка (Філіппіни):

Як на мене, він служив меті як Папа. Він був хорошим лідером для нас, католиків. Його смерть стала несподіванкою і принесла сум водночас.

Джонатан Бесвік, священник (Велика Британія):

Це одна з тих речей, коли ти завжди знаєш, де був, коли почув новину. І я отримав повідомлення від моєї дружини, у якому йшлося про те, що Святіший Отець помер.

Також до Ватикану надходять слова глибокого співчуття від світових лідерів.

Еммануель Макрон, президент Франції:

Святішого Отця більше немає, і я хочу висловити той сум, який переживаємо ми всі в цей момент, і той глибокий біль, що, я знаю, розділяють не лише у Франції, а й по всьому світу. Насамперед хочу висловити найщиріші співчуття всім католикам на планеті. Висловити їм нашу підтримку і нагадати, яке особливе місце Папа Франциск займав у наших серцях.

Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії:

Сьогодні світ у жалобі через смерть Папи Франциска.


Його скромність і щира любов до знедолених надихали мільйони далеко за межами Католицької церкви.


Мої думки з усіма, хто переживає цю глибоку втрату.


Нехай розраду принесе усвідомлення того, що спадщина Папи Франциска й надалі вестиме нас до справедливішого, мирнішого й співчутливого світу.

Ентоні Албанезе, прем’єр-міністр Австралії:

Австралійські католики та віряни в усьому світі дякують за життя свого Святішого Отця Папи Франциска, єпископа Риму. Сьогодні молитви понад мільярда людей з усіх націй і всіх прошарків населення супроводжують Папу Франциска на шляху до його спочинку.

Ватикан вступає у непростий період змін. З моменту смерті понтифіка оголошують sede vacante – час, коли Апостольський престол залишається порожнім. Розпочинається дев’ятиденна жалоба, протягом якої тривають молитовні служби та вшанування пам’яті Папи. Після цього відбудеться конклав – таємне зібрання кардиналів з усього світу у Сикстинській капелі. Вони визначать нового главу Католицької церкви. Обраний кандидат має отримати дві третини голосів. І саме білий дим над дахом Ватикану сповістить світові: нового Папу обрано.