29 Квітня, 2025
Головна » Найнижчий рейтинг за 80 років: чому Америка втрачає віру в Трампа

Найнижчий рейтинг за 80 років: чому Америка втрачає віру в Трампа


Перший рубікон Трампа. Ці “сто днів Трампа” показали, що громадська думка у штатах змінюється досить швидко. “Рівень схвалення дій 47-го президента за цей строк – найнижчий за останні 80 років”, – заявила телекомпанія “Ей-Бі-Сі”, посилаючись на дані соціологічного дослідження.

Сам Дональд Трамп заявляє, мовляв, це все змова, ворожа до нього преса навмисно перекручує результати, а країна його любить.

Що відбувається насправді? Наш спеціальний кореспондент у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко вивчив соціологічні дані.

Президентський рейтинг у Сполучених штатах замірюють щоденно наче температуру у хворого. Робить це впливова соціологічна служба Rassmussen Reports, яка почала заміри ще 20 років тому, за Буша-молодшого і не припиняла ані на день.

Ну і от ці дані щодо перших ста днів Трампа багато про що дають зрозуміти. Це головний для кожного політика “Рейтинг схвалення його дій”. Який навіть перша особа не може проігнорувати, бо це обʼєктивні цифри. Ну й ось яка тут картина.

В день інаугурації, 20-го січня, Трамп стартував із дуже високими показниками: 56% жителів країни схвалюють його дії (хоча формально поки нема чого і схвалювати, одні лише обіцянки), 40% – не схвалюють. Переконлива підтримка. А ось на сьогодні все змінилось. Рівень підтримки 47% (немало, але і втрата майже 10 пунктів), а тих, хто не підтримує дії президента, 52%. Тобто трішки більше як половина населення.

Провідні американські ЗМІ цими днями постійно проводять власні соцопитування, щоб перевірити офіційні цифри. Чим ближче до політичного рубежу Трампа (а він вже у середу), тим таких спроб буде більше. Але вже зараз зрозуміло, хто б не говорив з людьми, цифри насправді різняться мало.

Телекомпанія ABC скинулась разом із “Washington Post”, замовили соцдослідження. Воно дало 42% рейтингу підтримки, і 55 процентів тих, хто дії Трампа не підтримує. CNN давно і тісно працює зі своєю командою соціологів. Результат: 43/57. Телекомпанія CBS замовила власне опитування. 45/55. “New York Times”, не довіряючи нікому, самостійно перевірили суспільні настрої. 42/54. Тобто, попри всі відмінності, попри всю можливу статистичну похибку, результат той самий.

І на його підставі ABC повідомила в телеефірі: кажуть, 80 останніх років на сто днів будь-якого президента такого не було. А попередній антирекорд, мовляв, теж належить Трампу. І був зафіксований під час першого терміну, у 2017-му.

Реакція самого президента очікувана: заявив, що американська преса навмисно його очорняє, спотворює результати опитувань громадської думки. Написав у соцмережі: “У нас у країні більше немає вільної та чесної преси. У нас є преса, яка пише погані історії і підтасовує результати опитувань. Вона скомпрометована і корумпована”. 

Втім, і цього, схоже, виявилося мало, бо згодом зʼявився ще один пост: про те, що досягнення його адміністрації за сто днів – “історичні”. Пряма цитата: “Ми вже побили всі рекорди попередніх адміністрацій і продовжимо старанно трудитися і наймати найкомпетентніших і найпрацьовитіших патріотів, які приведуть нашу країну до золотого століття”.

Ну, і тут якраз цікаво б розібратися, а чим саме незадоволені люди, які говорили із соціологами. І такі відповіді теж є. От подивіться.

По-перше, американців запитали, що саме стало причиною невдоволення. І три найважливіші фактори знаєте які? Стан економіки, невирішені проблеми з нелегальною міграцією і відсутність вирішення щодо війни на українському фронті. Цей фактор навіть торгівельні війни Трампа випередив. І це показує американцям насправді не байдуже, щоб там не говорили політики. 

І ще показові факти. 56% американців вважають, що зміни, запроваджені Трампом, зайшли надто далеко. 66% називають його другий термін хаотичним, водночас 42% вважають його вражаючим: ось наскільки розділена країна. Всіх турбує економіка, 76% жителів США кажуть: із нею у штатах проблеми, але 45% при цьому кажуть, що їхні особисті фінанси у хорошому стані (тобто протестні настрої мінімальні). Ну, і дуже цікавий показник. Рівень оптимізму. 61% американців вірять, що найкращі роки країни ще попереду (і лише 33% так не вважають).

Це бажання бути оптимістами, вірити в американську мрію, команда Трампа і буде використовувати у наступні сто днів. Бо дати конкретні результати до першого дедлайну не вдалося, ідея предʼявити виборцям “9” чи “10” великих досягнень” (зокрема і перемирʼя в Україні), схоже, так і не реалізувалась. Ну звісно ж, ще є доба. Може за неї щось і зміниться. Але головний висновок із цих ста днів (і для світу, і для самого президента Трампа), що простих швидких рішень для глобальних світових проблем, на жаль, не існує.