криза нового будівництва. Що буде з цінами? — Forbes.ua

Українські забудовники у 2024 рік ввели в експлуатацію на 25% більше квартир, ніж у 2023-му. Отримувати нові дозволи на будівництво вони не поспішають. Чи загрожує це дефіцитом житла?
Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.
Три роки поспіль ринок житла розвивається за рахунок старих проєктів. «Забудовники переважно добудовували житлові комплекси, розпочаті ще до початку повномасштабного вторгнення», – каже керуючий партнер групи компаній DIM Олександр Насіковський.
На перший погляд здається, що справи йдуть добре: у 2024 році в Україні ввели в експлуатацію майже 83 000 квартир – на чверть більше, ніж торік, свідчать дані Держстату. Але до рівня 2021 року ще далеко – відставання майже 30%.
З новими проєктами ситуація значно гірша. У 2024-му забудовники отримали дозволи на будівництво понад 40 000 квартир у 14 областях і Києві, дані по яких оприлюднив Держстат. Порівняння з довоєнним часом не буде точним – база інша: у 2021 році таких дозволів було близько 144 000 у 21 області й Києві, за даними Держстату.
Проте загальну картину можна прослідкувати на прикладах. Серед регіонів найбільше скорочення – в Одеській області (–95,4%), Києві (–91,1%) та Тернопільській області (–84,5%). У Київській області теж суттєвий спад – 77%, за даними M4U.
Що це означає для споживачів?
Кількість квартир, на які видано дозволи та отримано повідомлення про початок будівництва у 2024 році Фото інфографіка Анастасія Решетнік
Немає попиту і грошей
До 2022 року ринок житла стрімко зростав – дозволів і продажів з 2014-го більшало щороку, каже СЕО компанії «Ріел» Ростислав Мельник. У 2021-му, ринок був на піку, згадує він.
Тоді в Україні забудовники розпочали будівництво майже 430 комплексів, каже Насіковський. У 2024-му кількість нових будівництв в Україні впала майже втричі – до 145, за його даними. «Половина з нових комплексів, які почали будувати у 2024-му, припала Львівську область», – говорить Насіковський.
Причини – війна й супутні чинники: падіння продажів квартир, брак будівельників. Зараз забудовники продають 35-50% від довоєнних обсягів, за підрахунками DIM.
Такі показники – лише у деяких компаній-лідерів, зазначає комерційна директорка «Інтергал-Буд» Анна Лаєвська. «Попит сьогодні – лише 17–20% від довоєнного рівня», – говорить вона.
Лише три області змогли наростити обсяги видачі дозволів на будівництво порівняно з довоєнним 2021 роком. У Вінницькій області зростання склало 85,5%, в Івано-Франківській – 48,4%, у Закарпатській – 30,3%, підрахували в компанії M4U на основі даних Держстату.
До чого призведе зменшення дозволів в інших регіонах?
Мало житла – вища ціна
Через зменшення кількості виданих дозволів кількість житла на первинному ринку впаде, особливо у великих містах, прогнозує Насіковський з DIM.
Але й тут не все так просто. Статистику треба трактувати обережно, говорить СЕО львівськой компанії Avalon Роман Давимука. Отримання дозволів та інформація про початок робіт не означають старт будівництва, зазначає він. Наприклад, у портфелі Avalon є близько 2500 квартир з отриманими дозволами протягом 2017-2023 років, але запускати ці проєкти у 2025-му компанія не планує.
Чи зростуть ціни через дефіцит житла? Сам по собі цей чинник не стане причиною подорожчання. «Ціни підуть вверх, коли зросте попит», – каже Мельник. Він очікує на пожвавлення лише після завершення бойових дій – коли на ринок повернуться ті, хто відклав купівлю або хто повернеться з-за кордону.
Втім в окремих містах здорожчення житла вже помітне. З початку 2025 року середня вартість квадратного метра у валюті найбільше зросла в Одесі (14%), Житомирі (10%) та Хмельницькому (7%), за даними ЛУН. На травень найдорожчі квартири – у Львові з середньою ціною $1320 за кв. м, найдешевші – у Запоріжжі з $610 за кв. м, свідчать дані ЛУН.
Спрацьовують інші фактори, які штовхають ціни вверх навіть при низькому попиті – подорожчання будматеріалів, збільшення заробітних плат будівельників і нове податкове законодавство, пояснює Насіковський.
Матеріали по темі