23 Листопада, 2024
Головна » Всі винні у звірствах скоєних проти українців мають бути покарані: інтервʼю зі Стівеном Дауті

Всі винні у звірствах скоєних проти українців мають бути покарані: інтервʼю зі Стівеном Дауті


Злочини, зокрема здійснені російськими окупантами в Бучі та Ізюмі лише частина того, що скоїли окупанти у нас в країні. Детальні свідчення українів, які стали жертвами російської війни слухав і заступник міністра закордонних справ Великої Британії з питань Європи Стівен Дауті.

Як Лондон ставиться до залучення північнокорейських солдатів до війни в Україні, чи погоджується із мирним планом президента Зеленського і як надалі підтримуватиме Україну? Світлана Чернецька поставила заступнику міністра закордонних справ Великої Британії Стівену Дауті.

Дякую щиро, що знайшли час для нас. Я хотіла почати із запитання щодо сьогоднішньої події. Які у вас залишилися враження від свідчень жертв війни. Чи була історія, яка особливо вам відгукнулася?

Це не вперше я слухав такі свідчення. Адже був в Україні ще до того, як почав працювати в уряді. Я чув страшні шокувальні історії про тортури, сексуальне насильство, варварство проти цивільних. Саме тому – всі: і виконавці, і ті, хто віддавав накази – мусять бути покараними. Ось чому я пишаюся тим, що Сполучене Королівство підтримує Україну в її прагненні до справедливості, так само – як і підтримує в боротьбі проти російської агресії.

То що, на вашу думку, важливо зробити, аби притягнути винних до відповідальності? І кого насамперед – державу росію чи осіб, які скоювали ці злочини?

Є ціла низка людей, відповідальних за ці злочини: і ті, які безпосередньо вчиняли звірства, і ті, які віддавали накази. І, звичайно, є цілий комплекс судових механізмів і механізмів правосуддя, які можна застосувати, щоби притягнути винуватців до відповідальності. Саме тому дуже приємно бачити роботу, яка триває вже кілька років між Великою Британією та Україною. Йдеться про допомогу в розслідуваннях, збиранні доказів, допомогу прокурорам, свідкам, щоби переконатися – у майбутньому судове розслідування відбудеться.

То ви кажете, що Лондон не просто підтримує це бажання справедливості, а й допомагає на практиці. Що саме робить Лондон, щоби притягнути винних до відповідальності?

Так. Ми надали суттєве фінансування, окрім цього, допомогли з проведенням різних технічних експертиз, щоби впевнитися: українська влада зможе довести до кінця ту важливу роботу. Ті, хто були очевидцями трагедій чи вижили після різних звірств в минулому знають, наскільки важливою є ця робота.

Говорячи про відповідальність перед правосуддям, нещодавні новини про участь північнокорейських військ у Росії, що ви думаєте про це і як, на вашу думку, має відреагувати Захід?

Наш міністр закордонних справ був у Південній Кореї, у Сеулі лише кілька днів тому, і він також засудив цю новину. Це тривожний розвиток подій, так само, як і надання Іраном балістичних ракет росії, щоби вона провадити війну проти України. І, очевидно, ми мусимо працювати разом з міжнародними партнерами, аби гідно відповісти на це змінене геополітичне становище. Також зробити максимум, щоби доправляти Україні все, що їй потрібне для оборони. І ми засуджуємо цю співпрацю у найсильніших формулюваннях.

То що тепер має бути зроблене? Це вимагає нових дій Заходу?

Нещодавно ми вже взяли на себе зобов’язання щодо нового пакету підтримки України. Зокрема, це стосується додаткового фінансування на понад два мільярди фунтів. Це додатково до тих 3 мільярдів на рік, які ми вже зобов’язалися дати Україні за домовленістю Великої сімки про перенаправлення доходів із заморожених державних російських грошей. І це – надзвичайно важливий крок. Необхідно влити ці кошти у підтримку України якомога швидше. Загалом ми розглядаємо усі можливі способи, щоби дати країні ту підтримку, якої вона потребує. Я особисто задіяний у вирішення питання щодо допомоги для пошкодженої енергетичної інфраструктури України напередодні зими.

Мені цікаво, як взагалі змінилася підтримка України від початку роботи нового уряду? Бо ви пам’ятаєте, на початку президент Зеленський був не дуже задоволений швидкістю надходження допомоги. Чи змінилося щось з того часу і в плані швидкості, і в плані змісту допомоги? Чи відбувся перегляд того, що вже було надано і що ще потрібно надати?

Лише погляньте на те додаткове фінансування, на довгочасні гарантії безпеки, які ми надали Україні. Зрештою і дискусії, які ми ведемо щодо наших майбутніх двосторонніх відносин, так само є важливими. Тож я хочу абсолютно чітко сказати, що ми виконали наші зобов’язання. Але якщо ви подивитеся на зусилля, яких ми докладаємо для санкціонування тих, хто має понести відповідальність за дестабілізацію в Україні та підривання її іміджу – у соцмережах, через кібератаки чи уникнення санкцій, які ми ввели проти росії – то побачите, що ми навіть розширили нашу підтримку. Зверніть увагу на рішення, які ми ухвалили щодо тіньового флоту росії від початку роботи нашого уряду: понад 40 суден опинилися під санкціями, транспортні засоби СПГ, це все нові рішення вже цього уряду. І я вважаю, вони демонструють, наскільки ми серйозно налаштовані, щоби допомогти Україні. У відповідь на агресію росії проти України та проти Європи загалом.

Нещодавно президент Зеленський представив свій мирний план вашому прем’єр-міністрові. Чи ви бачили цей документ і як ви його оцінюєте?

Я не хочу коментувати особисті дискусії президента та прем’єра, але ми підтримуємо саміт, який проводить президент Зеленський, формулу миру та Швейцарський процес, який запустили. Я взяв участь у конференції, яка відбулася в Ризі цього тижня, віртуально, щоби показати – наша допомога Україні незмінна. Ми дуже відповідально кажемо, що Україна – єдина сторона, яка серйозно ставиться до пошуку миру. Звичайно, ця війна могла б закінчитися завтра, якби росія забрала свої війська з української території.

Зараз все більше розмов про те, що Україна має віддати свої території в обмін на мир. Яким, на вашу думку, має бути справедливий мир для України?

Україна сама має визначати своє майбутнє. Чи у відносинах з Європою, чи НАТО, чи майбутніх відносин із сусідами. Ми будемо поважати рішення України та її вибір. Принципово – це незаконна варварська війна, яку розпочав путін у росії проти України. І як я сказав, є дуже простий спосіб закінчити її завтра, щоб він вивів свої війська.

І останнє запитання. Наші глядачі не зрозуміють мене, якщо я не запитаю про ракети “Сторм Шедов” і дозвіл бити ними по російській території. Що ви думаєте з цього приводу. І чи справді це рішення, яке Велика Британія не може ухвалити одноосібно, а лише з іншими країнами. Що ви можете сказати українцям.

Наша позиція не змінилася. Я не вдаватимусь у подробиці складних операційних та безпекових механізмів. Але я хочу сказати таке: щоб Україна перемогла та була успішною, це вимагає цілої низки заходів – і в плані військової підтримки, і економічної, і енергетичних систем. Ми мусимо працювати з Україною у всіх цих напрямках. І я ще більше переконався у цьому – після того, як почув сьогодні свідчення жертв. Це справедливий захист з моральних міркувань, і ось чому ми маємо допомагати Україні та її народові. Але я також дуже, дуже чітко розумію ширші загрози європейській безпеці, демократії та свободі. Я відвідав Україну двічі від початку цього етапу російської агресії, я бачив це на власні очі. Коли маленьким дітям доводилося ховатися в бункерах від російського бомбардування. Я бачив звірства росіян у Бучі та Ірпені. І чув про ці події безпосередньо від українців. Для мене це глибоко шокові свідчення. Але вони вичерпно пояснюють, чому ми повинні підтримувати Україну в наступні місяцІ та роки.

Дуже вам дякую.