23 Грудня, 2024
Головна » Фінансова допомога та постачання зброї Україні: ексклюзивне інтервʼю з очільником МЗС Норвегії

Фінансова допомога та постачання зброї Україні: ексклюзивне інтервʼю з очільником МЗС Норвегії


Фінансова допомога Україні, постачання систем «петріот», «далекобійка» та перспективи приєднання України до НАТО – головні теми ексклюзивного інтервʼю, яке в кулуарах Монреальської конференції Дмитро Анопченко записав із очільником зовнішньо-політичного відомства Норвегії Еспеном Барт Ейде.

Норвегія оголосила про новий пакет допомоги Україні – на 500 мільйонів євро. На що підуть ці кошти? Чи передбачені вони на оборонні цілі (зокрема – підтримку плану перемоги), чи частина цих гршшей все ж може бути витрачена на підготовку до зими, бо вона очікується важкою для українців…

Цей пакет стосується і того, і іншого. Більша його частина призначена для придбАння зброї, зокрема ракет “Петріот”, які ми закуповуємо і передаємо Україні разом з Німеччиною. Але також є частина, яка призначена для енергетики – бо ми добре усвідомлюємо нагальні потреби щодо ремонту і зміцнення української енергетичної системи. У стислі строки ми повинні відновити усе зруйноване; а в довгочасній перспективі хочемо допомогти Україні в її переході до сучаснішої системи енергетики країни, не такої вразливою до атак. І нещодавньо – коли я приїждждав в Україну, – і під час попередніх візитів, я відвідував і зруйновані електростанції, і ті, які досі працюють. Я намагався зрозуміти, як і чим можна конкретно допомогти Україні, щоб забезпечити стабільніше енергопостачання в умовах зими.

А Ви можете детальніше розповісти щодо проєктупостачання “Петріотів”? Коли і як це буде?

Якомога швидше! Але проблема полягає в тому, що цих систем – не вистачає. Проте це дуже конкретна програма для того, щоб їх придбати – і сприяти тому, щоб велика кількість “Петріотів” швидко прибула в Україну. Я не можу назвати точну дату, коли це станеться, але це частина нашого довготривалого зобов’Язання Україні. Їй потрібно і захищатися за допомогою систем протиповітряної оборони, і закупити боєприпаси, щоб їх вистачало на фронті. Ми уважно стежимо за військовою ситуацією, я віддаю належне хоробрості українських солдатів, які ведуть боротьбу щодня. Ми знаємо, що вони потребують обладнання, вони потребують боєприпасів та іншої підтримки — тому ми глибоко залучені в цей проєкт. І я також хотів би сказати, що Норвегія разом з Великою Британією взяла на себе особливу відповідальність за підтримку українських військово-морських сил. В Одесі я зустрічався з адміралом Неїжпапою, він – командувач військово-морськими силами, і мені приємно оголосити – що Норвегія допомагає в тому, щоб відсунути російський Чорноморський флот від Криму і Севастополя. А це може знову відкрити коридори для транспортування української продукції. Тобто – це широке коло питань. І тому, що ми солідарні з народом України, і тому, що ми хочемо відстоювати верховенство міжнародного права.

У мене ще два питання. У нещодавньому інтерв’ю “Голосу Америки” ви обговорювали прохання України зняти обмеження на використання західної зброї на території Росії. І сказали – я процитую – “Україні має бути дозволено використовувати цю зброю у найефективніший спосіб для своєї оборони”. Чи не могли б Ви пояснити свою позицію трохи більше для наших глядачів?

Думаю, що ми, друзі і союзники України, не повинні змушувати Київ воювати зі зв’язаними руками; ми маємо дозволити Україні вибирати, як використовувати надану зброю, щоб вона мала максимальний ефект. Єдині обмеження, до яких я ставлюся позитивно, – так це ті, що обумовлені міжнародним правом. Але немає нічого в міжнародному праві, що говорило би — що не можна давати відсічі агресору. А Росія є ним, адже свідомо стала на шлях війни. І росіяни мають розуміти, що ця війна може перейтИ на їхню територію також, можуть бути удари у відповідь, адже Україна боронить свою свободу і незалежність.

Ну і останнє тоді. Ваша країна була одним з батьків-засновників НАТО 75 років тому, тож що ви думаєте про перший мирний план Зеленського, який передбачає запрошення України до НАТО. На Вашу думку, це підтримають, це реалістично?

Я вірю в Україну як майбутнього члена НАТО. Це однозначно наша політика. І я говорив про це також і коли був у Києві, і коли мирний план перемоги представили в українському парламенті. Він потрібен, щоб гарантувати українцям суверенітет і незалежність на майбутнє – коли після цієї війни Україна приєдналася б до європейських і трансатлантичних інституцій – разом із НАТО. Мати Україну як майбутнього партнера і союзника, який може допомогти колективному захисту та розділяти наші інтереси – це те, що я підтримую. А отже, і план перемоги теж. І ми будемо працювати з союзниками, щоб визначити, як ми спільно можемо гарно відповісти на те, про що просить президент Зеленський.

Дякую вам за розмову і щире спасибі за все, що Норвегія робить для України.

Це я Вам дякую, слава Україні.