23 Листопада, 2024
Головна » Вибори у США: куди схиляються голоси американців

Вибори у США: куди схиляються голоси американців


День виборів. У Сполучених штатах сьогодні обирають президента і віцепрезидента, але не тільки. Ще голоси мають віддати за 33 сенаторів, 435 членів Палати представників, губернаторів 11 штатів і двох територій, а також безліч мерів. І варто виборцям розчаруватися у чинній команді – перезавантаження влади може бути масштабним.

Куди схиляються чаші терезів – знає наш спеціальний кореспондент у Вашингтоні Дмитро Анопченко.

Налаштовані люди досить знервовано надто вже розділена Америка, надто багато залежить від того, хто стане президентом. Причому розділені люди, як-то кажуть “fifty-fifty”, тобто навпіл, бо в день виборів Трамп і Камала входять із рейтингом 48.4 на 48.3. Тобто розрив, за даними 345 опитувань громадської думки, всього одна десята відсотка на користь Гарріс – це практично нічого.

Трамп в останній день перед фіналом перегонів відправився в турне – відвідав одразу три мінливі штати (і Північну Кароліну, і Пенсильванію, і Мічиган), бо самі ці території, де щоразу змінюють фаворита – ключ до перемоги. В Пенсильванію – щоб і виступити, і організувати концерт просто неба – відправилась і Камала. У найважливішу для кожного з політиків ніч, ніч виборів, Гарріс буде у Вашингтоні, тут вона збере і свій штаб, і активістів, і донорів. А Трамп організовує захід у Флориді, куди із самого ранку вилетять партійні функціонери й найбільші спонсори його кампанії. Щоб всю ніч слідкувати за даними, які надходитимуть із дільниць.

Дані надходитимуть всю ніч, тому що між різними штатами є часова різниця. А окрім того, величезна кількість людей (77 мільйонів!) проголосували достроково. І десь бюлетені, відправлені поштою, могли підраховувати заздалегідь, а десь рахуватимуть вже постфактум, що забере час.

Тому на запитання, а коли будуть результати – відповіді немає ні у кого. Так, були прогнози, що за звичайних умов можуть порахувати до вечора четверга. Але варто комусь із кандидатів чи навіть їхнім регіональним штабам оскаржити результати на одній дільниці чи попросити про перерахунок вручну – і це все затягне. Але навіть попередні результати можуть змусити людей вийти на вулиці.

Всі памʼятають погроми й підпали, які були в центрі Вашингтона під час минулих виборів. Тому готуються, хто як може до ймовірних заворушень.

Ось подивіться, як зараз виглядає територія на підходах до Білого дому. Паркан у два людських зрости, металеві барʼєри. Поки тут ще пускають пішоходів, але вони спеціально встановлені так, щоб у будь-яку хвилину, якщо почнуться заворушення, повністю закрити всю цю територію. Навколишні крамниці й кафе розпускають персонал і заколочують вітрини деревʼяними щитами. Паркани й тут, навколо Конгресу. В столицю стягують офіцерів із сусідніх штатів Мериленд та Вірджинія. А мер Вашингтона вже пообіцяла викликати в місто національну гвардію у будь-який момент, якщо ситуація загостриться.

Битимуться республіканці й демократи не тільки за президентське крісло, а і за контроль над Конгресом.

Свіжа соціологія показує, що у партії Трампа 90% забрати більшість у Сенаті (вона зараз у демократів), і 52% вірогідності перемогти у боротьбі за Палату представників і відповідно зберегти на посаді спікера Джонсона. Комбінація Трамп-президент і весь Конгрес на його боці була б найбільшою поразкою для демократів за багато років, адже вони б не мали реальних можливостей блокувати його ініціативи. Але це знову ж таки прогнози, і сам день голосування може принести чимало сюрпризів і змін.

Американські спецслужби напередодні виборів роблять останнє попередження іноземним урядам і структурам. ФБР разом з управлінням з кібербезпеки випустили офіційне повідомлення, що будь-які спроби втручання у вибори (в тому числі й з боку москви) будуть відстежені. І що Америка має визначитися сама.

Як це буде, побачимо просто сьогодні. Дуже багато запитань, звісно ж, але саме зараз штати оберуть курс і для себе, і для цілого світу, для якого вони є союзниками, і який від них залежить.