22 Листопада, 2024
Головна » Трамп переміг: як Європа відреагувала на результати виборів

Трамп переміг: як Європа відреагувала на результати виборів


За виборами у Сполучених Штатах уважно стежили в європейських столицях. США та Європа мають тісну співпрацю, яка поширюється на політичну, фінансову та військову сфери. Зокрема, і щодо України. Тож як у Брюсселі, Берліні та Лондоні зустріли результати президентських виборів у США? Про це розкажуть мої колеги.

Лідери європейських інституцій у привітаннях новообраному президенту США зробили акцент на партнерстві між Сполученими Штатами та Європою. Так, президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала наступного господаря Білого дому разом працювати над сильним трансатлантичним порядком денним. США та ЄС координують свої позиції щодо фінансової та військової допомоги Україні. Дональд Трамп неодноразово говорив, що припинить підтримку Києва, а війну зупинить за 24 години. Чи залишиться Європа наодинці з допомогою Україні – в ЄС чіткої відповіді не дають. Речник Єврокомісії Петер Стано радить не поспішати з висновками й сам не має наміру коментувати кожну заяву Трампа.

Петер Стано, речник Єврокомісії:

Дональд Трамп прийде до влади лише наступного року, а позиція Європи залишається незмінною. Європейський Союз та його держави-члени продовжують бути відданими підтримці України. Ми переконані, що Сполучені Штати, так само як і Європейський Союз, мають головний інтерес у тому, щоб Україна залишалася сильною та суверенною. Війну можна зупинити вже завтра, якщо росіяни припинять свою агресію.

Нагальні фінансові питання щодо України країнам Заходу вдалося вирішити ще до американських виборів. Насамперед – узгодити надання Україні кредиту на 50 мільярдів доларів з подальшим погашенням коштом надприбутків від заморожених російських активів. У НАТО, зі свого боку, заздалегідь перебрали у міністерства оборони США деякі повноваження щодо надання військової допомоги Україні. Про те, як до перемоги кандидата-республіканця поставилися в Лондоні, знає моя колега Світлана Чернецька.

Британський прем’єр навіть не чекав офіційних результатів виборів. Він став одним з перших закордонних лідерів, хто привітав Трампа з перемогою. Але це не той результат, на який сподівався уряд Кіра Стармера. У Великій Британії при владі партія лейбористів, це сестринська партія американських демократів. І, відповідно, вболівала вона за Гарріс. Команда Трампа навіть звинуватила британську владу у втручанні у вибори. Бо лейбористи відправили десант радників для допомоги у виборчий штаб Гарріс. Стармер і Трамп мають різні цінності, особисті підходи та бачення світу. Британець – колишній прокурор та поборник верховенства права, американець – має кримінальні справи. Та, попри усі розбіжності, політики погодилися співпрацювати під час останньої зустрічі в Нью-Йорку у вересні. І взагалі останніми місяцями британський уряд налагоджував контакти з республіканцями, готуючись до такого розвитку подій. Насамперед Лондон стурбований можливим підняттям торгівельного мита, як обіцяв Трамп у передвиборчій кампанії. Не менш важливо, і як діятиме новообраний президент США на світовій арені. І що саме стоїть за його обіцянкою принести мир. Бо британський уряд наполягає на перемозі України. Натомість Трамп ніколи не приховував, що воліє припинити допомогу Києву.

Орися Луцевич, керівниця українського форуму британського аналітичного центру “Chatham House”:

Я думаю, Трамп ще буде таку цікаву гру грати з Європою, вказуючи на саму розділеність Європи щодо того, як має закінчитись війна в Україні. І ми чули це від декого з його колишніх радників. На кшталт: ну, що ви хочете від Америки, якщо ви самі не можете домовитися, як ця війна має завершитись. І на чий бік він пристане, скажімо, тих, хто вважає, що Україна може віддати території і має йти на компроміс з росією, чи тих, хто, як Велика Британія, говорить, що Україна повинна перемогти, і ми будемо її підтримувати.

У високих кабінетах зараз найчастіше звучить слово “непередбачуваність”. Але є в Лондоні й оптимісти. Це, зокрема, колишній міністр оборони Бен Воллес. Він впевнений, що Трамп вбачає реальну загрозу в путіні. А колишній прем’єр і друг України Борис Джонсон наполягає, що США, та й світові, якраз потрібен такий лідер, як Трамп. І що він продовжить підтримувати Київ у війні з росією. У 2018-му саме Трамп надав Україні протитанкову зброю “Джавелін”, яка дуже стала в пригоді у битві за Київ. А після спроби отруєння “новачком” Скрипалів у Великій Британії, Трамп вислав зі Штатів 60 працівників російського посольства. І прихильників, і противників новообраного президента об’єднує одне – впевненість, що Європа має взяти більше відповідальності за світову безпеку і збільшити військовий бюджет. А про те, як перемогу Трампа сприйняли в Берліні, розповість моя колега Тетяна Логунова.

Офіційний Берлін привітав Дональда Трампа з перемогою. Швидко, але стримано. Щойно стало зрозуміло, у кандидата від демократів є 270 голосів виборників, канцлер Шольц опублікував короткий допис у соцмережах. Потому виступив зі спеціальною заявою. Мовляв, буде непросто, але німці вірять в ефективну співпрацю. Заради трансатлантичної єдності.

Олаф Шольц, канцлер Німеччини:

Без сумніву, нас чекають зміни. Дональд Трамп завжди заявляв про це публічно. Наша позиція теж чітка. Німеччина залишатиметься надійним трансатлантичним партнером. Ми продовжуватимемо робити це в майбутньому. Це також стосується загрози, яку, на думку всіх союзників по НАТО, становить для безпеки в євроатлантичному регіоні росія.

Європа, пообіцяв Шольц, буде діяти згуртовано. Принаймні, він зробить для цього все можливе. Утім, вже під вечір офіційний Берлін запустив справжній політичний землетрус. Розпалася німецька панівна коаліція! Авжеж, останнім часом уряд Шольца переживав не кращі часи й такий сценарій прораховували. Але ніхто не думав, що коаліція розвалиться якраз у день оголошення результатів президентських виборів у США! Пересварилися коаліціанти через бюджет та різні погляди на економічний розвиток країни. В результаті, Шольц демонстративно звільнив міністра фінансів та лідера лібералів Крістіана Лінднера. І оголосив свій план виходу з політичної кризи.

Олаф Шольц, канцлер Німеччини:

У перший тиждень парламентської сесії в новому році я винесу на розгляд Бундестагу питання про вотум довіри уряду. Голосування відбудеться 15-го січня. Депутати вирішать, чи хочуть вони проведення позачергових виборів. Якщо так, дострокові вибори пройдуть не пізніше кінця березня.

Тобто до кінця року уряд Шольца планує якось працювати. Але фактично відучора Німеччина увійшла в період політичної турбулентності. Адже усім зрозуміло: Олаф Шольц вже кульгава качка. Такий собі, ідеальний шторм. Трусить по обидві сторони Атлантики.

Роберт Габек, віцеканцлер Німеччини:

Авжеж, ми знаємо, що наш коаліційний уряд мав не найкращу репутацію. Утім, скажу від імені партії “Зелені”, ми вважаємо розпад коаліції неправильним і трагічним. Адже саме сьогодні Німеччина повинна була показати єдність. Найбільш правильною відповіддю на обрання Дональда Трампа стало б збільшення підтримки України.

На підтримку Києва ці події навряд чи вплинуть. І це вкрай важливо! Адже Німеччина є другим донором України після Сполучених Штатів. Підтримувати Київ німці будуть і надалі. За нового уряду теж. Утім, якихось радикальних рішень від німців тепер чекати не варто. Найближчим часом увага німецьких політиків буде зосереджена на врегулюванні “домашньої” політичної кризи.