Трамп призначить спецпосланцем по Україні ексглаву Нацрозвідки Гренелла – Reuters
Обраний президент США Дональд Трамп може висунути колишнього главу Нацрозвідки Ричарда Гренелла на посаду спеціального посланця по Україні, який з боку США займатиметься переговорами, спрямованими на припинення війни в Україні. Про це повідомляє Reuters з посиланням на чотири джерела.
Гренелл, якщо його призначать на цю посаду, має відіграти ключову роль у зусиллях Трампа щодо припинення бойових дій.
Під час першого терміну Трампа (січень 2017 – січень 2021) Гренелл був послом Сполучених Штатів у Німеччині, пізніше виконував обов’язки директора Національної розвідки США (лютий-травень 2020 року). Також він був спеціальним представником президента на мирних переговорах Сербії та Косово.
Гренеллу 58 років. Він заслужив похвалу від Трампа, коли залишав посаду голови Нацрозвідки. У середині 2020 року республіканець сказав: “Я думаю, ви увійдете в історію як найбільший виконавець усіх часів, на будь-якій посаді”.
Наприкінці того року Трамп розраховував на дипломатичний прорив в останні місяці свого президентства і відправив Гренелла домовлятися з Сербією про визнання Косова. Греннел був упевнений, що угоду вдасться укласти, і запропонував перейменувати промислове водосховище Уджман, що з’єднує Косово та Сербію, в “озеро Трампа” для увічнення заслуг президента.
Ідею з перейменуванням підтримав косовський прем’єр Авдулла Хоті. NYT нагадує, що в Косові вже є бульвар і пам’ятник на честь президента Білла Клінтона, а також шосе, назване на честь покійного сина президента Джо Байдена Бо.
Однак переговори провалилися, коли суд щодо воєнних злочинів у Гаазі оголосив про плани звинуватити косовського президента Хашима Тачі.
Гренелл – досвідчений дипломат, до того ж він має “глибокі пізнання у справах Європи”, вважають співрозмовники Reuters. Водночас, Київ можуть не влаштувати деякі пропозиції урядовця.
рф може намагатися передати США через представників іноземних держав план розподілу території України на три частини – ЗМІ
Зокрема, у липні він закликав створити якісь автономні зони в рамках мирної угоди та виступив проти прийняття України до НАТО у найближчому майбутньому.
Reuters зазначає, що остаточне рішення про створення посади спецпосланця з врегулювання між Києвом і Москвою поки не ухвалили, а Гренелл – один із можливих кандидатів. Серед інших називалися колишній спецпредставник США з Ірану Брайан Хук та юрист Трампа Борис Епштейн, який народився в росії і прожив там 11 років.
За даними The Wall Street Journal, радники Дональда Трампа запропонували план закінчення війни в Україні, який передбачає заморожування лінії фронту, створення 800-мильної демілітаризованої зони (майже 1300 км) і зобов’язання України не вступати в НАТО як мінімум 20 років.