26 Листопада, 2024
Головна » Мер Варшави та директор Інституту національної пам’яті позмагаються за посаду президента Польші

Мер Варшави та директор Інституту національної пам’яті позмагаються за посаду президента Польші


Передвиборчі перегони у Польщі, де у травні 2025 року відбудуться президентські вибори, набирають обертів. Правляча партія та опозиція визначилися з кандидатами у президенти.

У суботу правляча “Громадянська коаліція” підбила підсумки праймеріз та висунула своїм кандидатом популярного мера Варшави Рафала Тшасковського.

52-річний мер Варшави з величезним відривом випередив свого суперника-однопартійця – міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського.

У разі перемоги Тшасковського його однопартієць прем’єр-міністр Дональд Туск отримає президента-союзника, який не заважатиме ініціативам уряду, як це робить чинний глава держави Анджей Дуда. Він завершує свій другий термін і більше не може балотуватися.

Очевидним є прагнення Тшасковського продовжувати нинішній зовнішньополітичний курс Польщі, у тому числі щодо підтримки України. Нещодавно політик закликав владу країни переконати майбутню адміністрацію США, що відданість подальшій допомозі Києву “необхідна для стабільності на континенті”.

Читайте також

Зеленський призначив Василя Боднара послом України в Польщі

З кандидатом визначились і в стані опозиції – у партії “Право та справедливість” Ярослава Качинського, позиції якої посилилися на тлі перемоги у США Дональда Трампа. На вибори іде 41-річний директор Інституту національної пам’яті Польщі (IPN) Кароль Навроцький, відомий своєю антиросійською позицією.

Крім того, про намір брати участь у виборах як незалежний кандидат оголосив спікер польського Сейму Шимон Головня. Засновник правоцентристської партії “Польща 2050” – один з партнерів Дональда Туска по коаліції. За прогнозами польського Centre for Public Opinion Research, Головня отримає близько 10% голосів.

Ще двох кандидатів – представника коаліції націоналістів та євроскептиків “Конфедерація” Славомира Ментцена та депутата Марека Якуб’яка (фракція “Вільні республіканці”) можна зарахувати до аутсайдерів.

Зазначимо, що у Польщі глава держави відіграє незначну роль у формуванні політики та законодавства, однак має право накладати вето на законопроекти, ухвалені парламентом.