Європарламент затвердив новий склад Єврокомісії
Початок нової ери. Європарламент схвалив наступний склад Єврокомісії. Команда, яку підібрала очільниця Урсула фон дер Ляєн, відповідатиме за виконавчу політику Євросоюзу в найближчу пʼятирічку. Долати геополітичні, економічні та безпекові ризики через російську війну. Яке місце посідає Україна в планах нових єврокомісарів?
370 голосів “за” — Європарламент у Страсбурзі підтримав призначення наступного складу Єврокомісії. Попередні слухання кандидатів, що тривали майже два тижні, пройшли всі без винятку 26 претендентів. Президентка Урсула фон дер Ляєн приймає вітання.
Новий склад Єврокомісії структурно відрізняється від попереднього. Деякі з портфелів – зовсім нові, адаптовані під сучасні виклики Євросоюзу. А це подолання економічного відставання від США та Китаю, посилення безпеки та розширення ЄС. На кордонах Європи вирує війна – каже фон дер Ляєн. Тож ЄС має тісно співпрацювати з НАТО. На посаду першого в історії єврокомісара з питань оборони та космосу вона призначила литовця Андрюса Кубілюса. Чиновник підтримує збільшення мілітарної допомоги для України. Упродовж наступних ста днів Кубілюс має представити Білу книгу. У ній вказані пріоритети для змінення європейської оборони.
Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії:
Лише одна цифра: росія витрачає 9% від її ВВП на оборону, Європа – в середньому 1,9%. Щось не так у цьому рівнянні. Наші оборонні витрати мають зрости. Нам потрібен спільний ринок для оборони, ми маємо зміцнити нашу базу оборонної промисловості. Мусимо поліпшити нашу військову мобільність. І нам необхідні спільні європейські проєкти в обороні.
Під час презентації нової Єврокомісії фон дер Ляєн не раз згадувала про російську загрозу. Зокрема і для майбутнього країн, які прагнуть стати частиною Євросоюзу. росія цьому не завадить, переконана президентка, бо ЄС хоче, щоб ці країни, а серед них і Україна, приєдналися до блоку. На посаду єврокомісара з питань розширення фон дер Ляєн призначила словенку Марту Кос.
Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії:
Ми бачили мужність українського народу в боротьбі за європейський шлях. Бачили опір народу Молдови у відданості європейському майбутньому. Бачили готовність Західних Балканських країн реформуватися, рости та змінюватися, щоб приєднатися до ЄС. І водночас ми бачили, що росія не зупиниться ні перед чим, щоб позбавити їх європейського майбутнього. Але європейська відданість цим країнам завжди буде сильнішою. Хай не буде сумнівів, ми хочемо, щоб Україна була частиною нашої Європейської спілки.
Ще одне важливе призначення для України в новому складі – верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки, а якщо простіше очільник європейської дипломатії. Цю посаду обійме Кая Каллас з Естонії, ще одна прихильниця України. Вона критикує москву та наполягає на посиленні допомоги для України.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Ця офісна будівля в серці Єврокварталу стане місцем роботи дня нових єврокомісарів у найближчі пʼять років. Вони впроваджуватимуть закони, керуватимуть бюджетом і стежитимуть, щоб усі країни дотримувалися законодавства ЄС. Попереду ще кілька процедурних моментів: затвердження з боку Європейської ради та складання присяги перед судом Євросоюзу. Після цього призначені єврокомісари офіційно візьмуться за роботу. Це буде 1 грудня.