11 Грудня, 2024
Головна » У Києві відбувся форум “Дипломатія сьогодні: роль України в глобальній політиці”

У Києві відбувся форум “Дипломатія сьогодні: роль України в глобальній політиці”


10 років війни росії проти України – свідчення неспроможності світових дипломатичних інституцій зупинити російську агресію за допомогою міжнародного права. Про це заявив міністр закордонних справ Андрій Сибіга під час форуму “Дипломатія сьогодні: роль України в глобальній політиці”. 

Подія зібрала понад 700 учасників, а головною темою для обговорень стали виклики, які постають перед українськими дипломатами у діалозі зі світовою спільнотою. Як Україна завойовує міжнародну підтримку – розповість Євген Бригар.

Війна росії проти України дестабілізувала глобальну безпеку та призвела увесь світ до економічної, продовольчої, енергетичної та екологічної криз. Мільйони людей втратили домівки, десятки тисяч загинули чи дістали поранень. І за понад 1000 днів повномасштабного вторгнення та загалом 10 років агресії рф проти України, міжнародна дипломатія не знайшла в собі сили зупинити російський терор. Реанімувати міжнародну політику, повернути її в правильне, мирне русло – сьогодні пріоритет для України. В Офісі Президента кажуть: робота над залученням все більшої кількості країн на бік України триває щодня.

Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента України:

Перший інавгураційний саміт у швейцарському Бюргенштоці став дійсно історичною подією, яка об’єднала понад 100 міжнародних держав і організацій. Це наш спільний успіх. І географія підтримки України продовжує розширюватися: від Північної Америки до Африки, від Європи до Азії. Це ще раз доводить, що цінності свободи й демократії не мають кордонів. Завдяки активній роботі з партнерами, вже напрацьована спільна мирна рамка, яка стане основою для Другого саміту миру, і Україна готова його провести в найближчому майбутньому.

Як зупинити російський терор, треба обговорювати якомога широким колом. Адже, за словами міністра закордонних справ України, останні дії москви усьому світові демонструють: в кремлі зацікавлені лише нарощувати ескалацію і насправді не хочуть миру. Андрій Себіга назвав три критерії, які є найкращим доказом такого висновку.

Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:

Перше – залучення північнокорейських військових підрозділів – це інтернаціоналізація агресії й новий вимір цієї агресії. Друге – ураження об’єктів ядерної інфраструктури України, тобто вони свідомо наражають увесь світ на ризик ядерного інциденту. І третій елемент, який свідчить про новий вимір цієї агресії – це нанесення ракетного удару експериментальною ракетою середньої дальності по Дніпру.

Натиснути на путіна мали б, зокрема, й міжнародні інституції. Втім, на думку закордонних учасників зустрічі, ці структури наразі потребують реорганізації та реформування. І навколо цього завдання має об’єднатися світова спільнота. За словами грузинського дипломата Валерія Чечелашвілі, архітектура сучасної дипломатії десятиріччями не зазнавала жодних змін. А вони на часі. Адже росія, що вважалася одним із захисників міжнародного права, нині є найбільшим його порушником.

Валерій Чечелашвілі, міністр фінансів Грузії (2005 р.):

Необхідне стиснення ресурсів росії – політичних, економічних, фінансових. Обмежити простір для росії у всіх сферах та обмеження впливу на процес прийняття рішень в міжнародному співробітництві, включно в Організації об’єднаних націй.

На необхідність реформування ООН наголошують, зокрема і представники Африканських країн. Організація має адаптуватися під виклики сьогодення. Так вважає ще один іноземний гість київського форуму – представник керівництва Коморських островів. До речі, ця маленька держава в Східній Африці теж підтримує Україну.

Хамада Маді, радник президента Коморських островів:

ООН виникло після Другої світової війни, і з того моменту світ дуже сильно змінився. Зараз немає тієї біполярності світу, яка була раніше. Зараз ми переходимо до багатополярного світу, де кожна країна має своє право голосу. Тому, звісно, ООН має бути реформовано для того, щоб все більше і більше країн заявляли про себе. І навіть, якщо ми кажемо про Африку, ми хочемо, щоб все більше і більше африканських держав мали право вето при голосуванні.

Учасники форуму “Міжнародна дипломатія сьогодні” підсумовують: світові лідери мають переходити до рішучих дій для зупинення агресії. Концепт “миру через силу”, запропонований українським президентом, має стати основою подальших міжнародних дій.