9 Січня, 2025
Головна » План Трампа і План Байдена: чого чекати Україні

План Трампа і План Байдена: чого чекати Україні


Плани Байдена і Плани Трампа. Обидві американські політичні команди: і чинна, і та, що прийде до влади у січні – мають свої плани щодо України. Заяви, які звучать і з Білого дому, і з флоридського Мар-а-Лаго — зібрав наш спецкор у Сполучених штатах Дмитро Анопченко.

Це останні півтора місяця, коли ми маємо прислухатися до двох команд одночасно. Команди Байдена, адже вона має повноваження до 20-го січня 2025 року, і за цей час, була б політична воля, здатна багато в чому допомогти Україні, чи перейти власні ж “червоні лінії”. І до команди Трампа – це поки що перехідна команда, але саме ці люди вже з кінця січня прийдуть у високі владні кабінети й опікуватимуться, зокрема, можливими мирними переговорами, хай би коли вони не почались.

Щодо позиції чинних топчиновників Білого дому, тут варто звернути увагу на свіжу розмову Джейка Саллівана, радника Байдена з національної безпеки, з телеканалом ABC. В інтервʼю такого рівня не буває імпровізацій: кожне речення, кожен меседж готують заздалегідь, і з важливого: попередження Саллівана, що Вашингтон не розглядає передачу Україні ядерної зброї як засобу стримування.

Джейк Салліван, радник президента Байдена з національної безпеки:

Це навіть не розглядають, ні. Ми направляємо Україні різні види звичайних озброєнь, щоб вона могла ефективно захищатися і вести боротьбу з росією, але не ядерний потенціал

І що адміністрація Байдена не буде давати порад щодо жодних сценаріїв, які передбачали б певні територіальні поступки.

Я вважаю, що Україна сама визначає свою долю, і майбутні рішення не можуть бути нав’язані ззовні, зокрема Сполученими Штатами. Що стосується території, безпеки та інших питань, я не буду навіть говорити про це. Думаю, говорити має Зеленський, тому що йдеться про його країну

Ще з важливого. Салліван сказав: Київ розуміє, що в якийсь момент ця війна закінчиться за столом переговорів, і, процитую, весь цей рік Білий дім обговорював із Зеленським та його командою, якими саме можуть бути ці переговори.

Ну, а от щодо команди Трампа, за повноважень якої такі переговори вірогідно могли б відбутися, то американська преса цими вихідними багато аналізує, на що може піти новий президент США і його адміністрація, як стануть діяти.

Від джерел, близьких до республіканців, я дуже чітко почув, що стратегію нової команди щодо можливого закінчення війни ще опрацьовують, тобто немає формального чіткого плану, лише його елементи. Ну, і от CNN розвідала, що майбутній помічник Трампа з національної безпеки Майк Волтц розглядає низку пропозицій, зокрема припиненням вогню на період переговорів. А новий спецпредставник Трампа генерал Келлог пропонував заморозити лінії фронту, запровадити демілітаризовану зону і частково зняти санкції з росії в обмін на початок мирного процесу.

Але тут важливо, що, за пропозицією Келлога, повний перегляд американських “чорних списків” буде можливий тільки за умови підписання мирної угоди, яка влаштовуватиме Україну. Також пропонують запровадити спеціальний збір – примусовий відсоток з прибутків з експорту російських енергоресурсів, щоб використати отримані кошти для відновлення України.

Знову чую, що це лише складові мирного плану, які члени команди Трампа пропонують президенту. Але водночас зрушень і по Близькому Сходу, і по Україні Трамп вимагає швидких, про це він кілька разів говорив своїй команді. Тому кінець січня справді може стати моментом, коли український План Трампа буде повністю сформований і затверджений першою особою. І тут важливо, щоб за Україну не вирішували без України.