Південну Корею накрила політична криза: деталі про воєнний стан та імпічмент президента
Політична криза у Південній Кореї набирає обертів. Через невдалий воєнний стан, що тривав 6 годин, у відставку подав міністр оборони країни. Захиталося крісло й під президентом Юн Сок Йолем. Невдоволена його діями опозиція ініціювала імпічмент, за який голосуватимуть уже наприкінці тижня. Покинути посаду вимагають і пересічні громадяни, які від моменту оголошення воєнного стану регулярно влаштовують акції протесту. Головний посил – президент зрадив свою країну і народ. У деталях південнокорейського політичного детективу розбиралася Анна Басова.
Востаннє таке траплялося тут 45 років тому – 1979 Південна Корея запроваджувала воєнний стан після вбивства лідера військового путчу Пак Чон Хі. До виголошення президентом слів цього разу країна жила спокійно, навіть занадто, з огляду на те, що поруч войовничий сусід з ядерною зброєю. Втім, у ніч проти середи у багатьох корейців сталося дежавю.
Юн Сок Йоль, президент Південної Кореї:
Я оголошую воєнний стан, щоб захистити вільну Республіку Корея від загрози комуністичних сил з півночі, щоб викорінити мерзотні антидержавні сили, що симпатизують КНДР, крадуть свободу і щастя нашого народу. Я прагну захистити конституційний порядок.
А далі події розвивалися як у голлівудському блокбастері. За лічені хвилини під парламентом збираються сотні невдоволених містян. Люди щиро не розуміють, що стало приводом для такого невиправдано радикального кроку. Над площею тим часом з’являються військові гелікоптери, у сам же парламент, крізь розбиті вікна, заходять силовики. Південна Корея, донедавна взірець демократії та стабільності, ненадовго поринає в хаос.
Коли пристрасті вляглися, а воєнний стан відкликали, у відставку подав міністр оборони Південної Кореї Кім Йон Хан. Саме його називають центральною постаттю політичної кризи, мовляв, президент діяв за його поради. Новим керівником міністерства призначають дипломата – колишнього посла у Саудівській Аравії.
Та хід історії вже не спинити. Опозиція, що контролює парламент, завдяки чому й скасувала воєнний стан, заявила: ставитиме на голосування імпічмент президента. А поліція порушила кримінальну справу за підозрою у державній зраді.
Кім Шон Вон, депутат парламенту Південної Кореї:
Те, що ми вважали вже суто історичним явищем, військова державна зрада, знову трапилося. Такий гріх президента пробачити неможливо.
Не хочуть більше бачити свого президента на чолі країни і пересічні громадяни. І ввечері при світлі свічок, і вдень у дощову погоду сотні людей вимагають відставки глави держави.
Кім Гван Чанг, житель Сеула:
Ми не можемо прийняти такого президента, який оголосив війну своїм же людям. Ось чому я тут – вірю, що він має покинути свій офіс якнайшвидше та понести покарання.
На політичні перипетії стрімголов відреагували південнокорейські фондові біржі. Один з основних індексів 4-ї в Азії економіки втратив одразу півтора відсотка. Міністерство фінансів уже заявило: готове розгорнути необмежену ліквідність на фінансових ринках. Парламентарії ж готуються до ймовірного імпічменту. А відтак, і нових виборів.