Вибори в Німеччині: які фейки просуває кремль
Дедалі уважніше правоохоронці ставляться до виборів у Німеччині. Там головне завдання не допустити втручання росії. Спецслужби країни, яка готується до дочасних парламентських виборів, попереджають про спроби кремля зманіпулювати громадською думкою.
Як працюють росіяни і яким партіям хочуть підіграти? Тетяна Логунова розкаже.
Християнські демократи планують запровадити військову повинність для чоловіків пенсійного віку. Есдеки скасувати виплати на дітей. А президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган взагалі закликає виборців турецького походження не голосувати за ці дві політичні сили, а заразом і за партію “Зелені”. За кілька місяців до парламентських виборів в німецькому сегменті інтернету повно схожих фейків та маніпулятивних повідомлень.
Моніторинг соціальних мереж, захист серверів партій, що беруть участь у виборах, від хакерських атак та спростування дезінформації. Усім цим зараз активно займається федеральне відомство з безпеки та інформаційних технологій. Його завдання – запобігти зовнішньому впливу на результати голосування.
Клаудія Платтнер, керівниця відомства з безпеки та інформаційних технологій:
Спроби точно будуть. Ми очікуємо кібератаки та намагання зманіпулювати громадською думкою і підірвати довіру виборців до демократичних партій.
Хто це робитиме теж відомо. З огляду на геополітичну ситуацію у світі та досвід інших європейських країн. Наприклад, Молдови та Румунії.
Клаудія Платтнер, керівниця відомства з безпеки та інформаційних технологій:
Ми бачимо велику активність з боку росії. Але, звичайно, такі країни, як: Китай, Північна Корея та Іран – також відіграють певну роль. Ми готуємося протидіяти дезінформації та спробам вплинути на безпеку самого виборчого процесу.
Як працюють росіяни, кілька місяців тому детально розказали німецькі ЗМІ у спільному розслідуванні журналістів кількох телеканалів та газет. Їм вдалося отримати й проаналізувати внутрішні документи російського “Агентства соціального дизайну”, яке працює на кремль. В матеріалах докладно описали інформаційні операції цієї компанії в Німеччині. Співробітники агентства поширювали фейки та меми в соцмережах, а потім генерували коментарі до них. Головних тез було дві: на Німеччину насувається страшна економічна криза, а НАТО на порозі війни з росією.
Найімовірніше, що саме це агентство стояло і за операцією “Двійник”, яку росіяни проводили в США та Європі. Вони створювали точні копії сайтів авторитетних ЗМІ. А наповнювали їх проросійськими наративами та пропагандистськими матеріалами.
Напередодні парламентських виборів, впевнені експерти, таких інформаційних кампаній буде в рази більше. Адже росія зацікавлена, щоб якомога більше місць в Бундестазі отримали проросійські сили. Таких дві: ультраправа “Альтернатива для Німеччини” та лівий “Союз Сари Вагенкнехт”. Обидві партії виступають за припинення поставок зброї Україні та за примус Києва до переговорів.