Зустріч Трампа, Зеленського й Макрона: про що домовилися
Досягнення миру в Україні обговорили президенти України, Франції та наступний очільник США. Зеленський, Макрон і Трамп зустрілися напередодні відкриття відреставрованого після пожежі собору Нотр-Дам. На помпезну церемонію в Париж з’їхалися 50 лідерів країн та інші високоповажні гості.
Як все було – розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Це аплодисменти від найбільш впливових та найбагатших людей світу. Лунають вони на честь пожежників, які 15 годин боролися з вогнем, що охопив легендарний Нотр-Дам. Цього вечора оплески від присутніх звучали ще двічі. Коли прибув наступний очільник США Дональд Трамп та український президент Володимир Зеленський.
Відкриття відбудованого собору стало неабияким видовищем. Ще б пак. Ця пам’ятка Середньовіччя була на межі цілковитого знищення. Від вогню обвалилися дерев’яні дах та шпиль. Лише дивом вціліла основна конструкція та обидві дзвіниці.
До реставрації будівлі залучили 2000 найталановитіших митців, каменярів і теслярів. Вони днювали й ночували в будівлі. Після пожежі Макрон пообіцяв, що собор відбудують за 5 років.
Але це не просто подія світової культурної ваги. З’їзд почесних гостей став нагодою обговорити важливі політичні питання. Напередодні церемонії відкриття президент Макрон запросив у Єлисейський палац двох колег. Першим прибув Дональд Трамп. У нього з Макроном дружні відносини ще з часів першої каденції.
Дональд Трамп, обраний президент США:
Ми добре працювали разом і мали справді багато успіхів, як в обороні, так і в нападі. Здається, що світ зараз трохи божеволіє, і ми будемо говорити про це.
Далі до політиків приєднався президент Зеленський. Це вперше після виборів у США він зустрівся з Трампом. За зачиненими дверима три лідери спілкувалися віч-на-віч. Ось як цю зустріч прокоментував президент Макрон.
Сполучені Штати, Україна та Франція. Разом у цей історичний день об’єднані заради Нотр-Даму. Продовжуймо працювати разом заради миру та безпеки.
Говорили про ситуацію на полі бою та справедливий мир для України – розповів президент Зеленський. Запевнив, Трамп, як і завжди, налаштований рішуче, мир завдяки силі можливий.
Володимир Зеленський, президент України:
Ми всі хочемо, щоб був мир. Але для нас дуже важливо і це наша позиція, щоб мир був справедливий для всіх нас і щоб не було можливості у росії, у путіна колись чи в ще якихось агресорів повернутися. І це найважливіше. Справедливий мир і сильні гарантії безпеки для України. Домовилися, що будемо продовжувати працювати.
Для самого Дональда Трампа – це перша закордонна поїздка з часу обрання. Офіційно 47 президентом США він стане 20 січня в день інавгурації. Під час виборчої кампанії Трамп обіцяв швидко досягти миру між Україною та росією. Хоча й не розкривав подробиць свого плану.
Володимир Зеленський, президент України:
Ми сьогодні в процесі обговорення різних питань, ми повинні працювати більше, більше зустрічатись. Наші команди будуть також працювати. Це важливо. Поки що зарано про щось говорити. Позиції України – вони зрозумілі. Дуже важливо, щоб партнери знали від нас наші позиції, а не від когось третього. Без України цей мир справедливий, будь-які домовленості неможливі. Це партнери чують і я дуже радий, що вони все це сприймають.
Загалом на церемонії відкриття Нотр-Даму присутні 50 світових лідерів. Президенти Італії, Німеччини, Польщі та Європарламенту. Члени королівських родин Великої Британії, Бельгії, Швеції та Монако.
Принагідно, Володимир Зеленський провів зустріч також з канцлером Австрії. Негаммер заявив про готовність Відня прийняти майбутні мирні переговори та про активізацію спільних зусиль для досягнення справедливого і тривалого миру. Також Зеленський зустрівся з президентом Грузії.
Володимир Зеленський, президент України:
Україна підтримує ваш народ та вашу країну. Завжди. Ми дуже хотіли бути чесними й накласти санкції насамперед на тих осіб, які, на нашу думку і за даними нашої розвідки, штовхають незалежний грузинський народ на інший шлях, шлях росії.
Окрім політиків, у залі собору й найбільші спонсори реставрації. Зокрема і голлівудська акторка Сальма Хайєк, її чоловік пожертвував 200 мільйонів євро – це чверть зібраної суми. Запросили й найбагатшого чоловіка світу Ілона Маска. Він зараз один з найближчих радників Трампа та спеціально під нього створений новий відділ Департамент ефективності уряду. Розважали гостей у Парижі до пізнього вечора. Для Франції та особисто для Макрона – це справжня історична подія.