Трамп сформував команду: коли Конгрес її затвердить
Команда Трампа. Обраний президент Америки продовжує оголошувати імена тих, хто працюватиме з ним в новій адміністрації. Але якщо самому главі держави, щоб стати до обовʼязків, достатньо інавгурації, решту топчиновників чекає довге затвердження у Конгресі.
Скільки часу це може зайняти? І хто в команді відповідатиме за Україну? Розповість наш спецкор у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко.
Трамп майже визначився зі своєю зовнішньополітичною командою. І з тим, як в ній розділити обовʼязки.
Отже, сенатор від Флориди Марко Рубіо без проблем отримає голоси колишніх колег-законодавців тут, у Сенаті, щоб очолити Держдеп.
За планом він має провести реформи й скорочення в американському зовнішньополітичному відомстві, але політика розглядають більше як топменеджера найвищого рівня, ніж як стратега.
Окрема команда на близькосхідному напрямку. Окрема – на українському. Питання миру та ймовірних переговорів щодо нього віддають новому раднику із Нацбезпеки Майку Уолтцу та спецпредставнику президента генералу Кіту Келлогу.
Перший має підготувати різні сценарії, з яких Трамп обере фінальний, другого розглядають як контактну особу, що координуватиме сторони переговорів, якщо і коли до них дійде. Такий собі VIP-посередник, який глибоко розбирається у питанні.
Дипломат, який всю кампанію брифував Трампа із найважливіших питань міжнародної політики, Рік Гренелл, і якого розглядали як ймовірного куратора “українського напрямку” несподівано отримав інші повноваження: буде представником Трампа для особливих місій. Йому віддають КНДР і поки питання, чи опікуватиметься він контактами з Китаєм.
Ну, і зрозуміло, що найкращим серед них всіх перемовником Трамп вважає себе. Тому останнє слово завжди буде за 47-м президентом, щоб там не радила команда.
А от щодо команди цікаво. Журнал Newsweek пише, що це буде “найзаможніший уряд в історії Америки” і що Трамп свідомо запрошує найбагатших людей Америки. Мовляв, вони вже і без того багаті, щоб думати про заробітки ще і на державній службі, тож будуть непідкупними.
Так, призначення в нове Міністерство ефективності боротьби з бюрократією отримали Ілон Маск, статки якого оцінюють у 336 мільярдів доларів, і Вівек Рамасвамі, активи якого понад мільярд.
Послом США у Великій Британії за Трампа стане керівник інвесткомпанії Stephens Inc. Воррен Стівенс, у якого майже три з половиною мільярди на рахунках. Амбасадором у Парижі буде ще один мільярдер – сват Трампа Чарльз Кушнер, вартість компанії якого майже три мільярди.
На посаду міністра освіти Трамп висунув дружину мільярдера Вінса Макмена Лінду (родинні статки – 3 мільярди), а на посаду міністра торгівлі – мільярдера Говарда Латника.
Спецпредставник на Близькому сході інвестор Стівен Віткофф має щонайменше мільярд, так само як і мільярдер Скотт Бессент, що може очолити Мінфін США.
Ну, і щодо термінів, коли нові чиновники Трампа можуть отримати свої посади. Більшості потрібна згода Сенату: це спочатку слухання в Сенатському комітеті із закордонних справ, а потом голосування в залі.
При тому, що у республіканців в Конгресі – більшість, формальною “відмашкою” ніхто не відбудеться, так само як не буде і “пакетного” голосування. Посади відповідальні, то ж і слухання будуть довгі й детальні. Тим більше, що і демократи, хоч і не мають вирішального голосу, але “теплу ванну” призначенням Трампа точно влаштовувати не будуть. Тому у конгресових кулуарах очікують, що першочергові призначення розглядатимуть у лютому, затвердження послів у найважливіших країнах-партнерах можуть спланувати на березень, а заступників міністрів – з тих, хто вимагає згоди законодавців – можуть затвердити й у травні.
Тому варто розуміти так: Трамп вимагає швидких змін, зокрема і по Україні, але все це гальмуватиметься довгими погодженнями, бюрократичними процедурами, необхідністю для нових людей отримувати доступ до держтаємниці… І в коридорах влади орієнтовно називають початок літа – як час, коли нова адміністрація 47-го президента Америки буде на 100% сформована і почне працювати на повну.