Президент Німеччини розпустив парламент: коли оберуть нового канцлера
Бундестаг йде на перевибори. Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр розпустив парламент. Коли відбудеться голосування, чи зміниться позиція Берліна щодо підтримки України і чому у своєму зверненні до громадян глава держави раптом згадав Ілона Маска? Тетяна Логунова розкаже.
Офіційно й остаточно. Новий Бундестаг, а з ним і нового канцлера, німці оберуть 23 лютого. Одразу після різдвяних свят. Президент задовольнив прохання канцлера і розпустив парламент.
Франк-Вальтер Штайнмаєр, президент Німеччини:
Розпуск Бундестагу, до закінчення законодавчого терміну і призначення дочасних виборів, виняток для нашої країни. Так хотіли творці нашої Конституції. У такі важкі часи, як зараз, стабільність вимагає ефективного уряду та надійної більшості в парламенті.
Німців президент закликав до розсудливості у виборі. Іноземців застеріг від втручання в кампанію. На особистості не переходив. Але усі зрозуміли: Штайнмаєр звертався до американського мільярдера Ілона Маска. Той вже кілька разів публічно підтримав ультраправу й проросійську “Альтернативу для Німеччини”.
Франк-Вальтер Штайнмаєр, президент Німеччини:
Зовнішній вплив – це завжди небезпека для демократії. Чи він прихований, як-от ми бачили на виборах у Румунії, чи відвертий, як ось зараз інтенсивно чиниться через платформу “X”. Я рішуче виступаю проти будь-яких спроб зовнішнього втручання. Рішення мають ухвалювати лише громадяни Німеччини. Зрозуміло й інше: у цій виборчій кампанії не має бути ненависті та насильства, очорнення та залякування.
Німецькі партії вже домовилися про чесну та прозору кампанію. Без особистих образ, фейків та маніпулятивних тверджень. Відповідну угоду уклали усі політсили, що мають шанси пройти в парламент. Крім ультраправих їм не пропонували. Та ультралівих, Сари Вагенкнехт, вони не захотіли.
Передвиборчих плакатів на вулицях Німеччини поки що не видно. Партії презентують їх виборцям у перші дні прийдешнього року. Утім, головні теми кампанії вже відомі. Це економічна та соціальна стабільність, міграція і, звісно, війна в Україні.
Щодо підтримки України – у партій, які мають шанси увійти в нову урядову коаліцію, суттєвих розбіжностей немає. Християнські демократи, есдеки, ліберали та “зелені” обіцяють надавати нашій державі фінансову та військову допомогу. Допоки не буде досягнуто тривалого і справедливого миру.
Роберт Хабек, віцеканцлер Німеччини, лідер партії “Зелені”:
Вирішальний меседж у тому, що Німеччина, незалежно від того, хто стане канцлером, підтримуватиме й надалі Україну. путіну не варто думати, що вибори істотно змінять позицію офіційного Берліна. Відмінності можуть бути тільки в деталях.
Найвищі шанси стати наступним канцлером Німеччини – наразі у лідера християнських демократів Фрідріха Мерца. Якщо говорити про деталі, то він не проти надати Україні далекобійну зброю. Після консультацій з американськими та європейськими партнерами. І хоче створити контактну групу з країн НАТО та ЄС. Аби вона виробила спільну європейську позицію щодо умов завершення війни в Україні.
Фрідріх Мерц, лідер ХДС, кандидат на посаду канцлера Німеччини:
Я пропоную залучити до цієї групи чотири держави. Польщу – у неї кордон з Україною. І, мабуть, вона найкраще за усіх нас може оцінити небезпеку цієї війни. Німеччину, як найбільшу країну ЄС. А ще Францію та Британію – європейські держави, які мають ядерну зброю.
Реалізувати свої ідеї Мерц зможе не раніше квітня-травня. Авжеж, якщо виграє вибори. Доти обов’язки канцлера Німеччини виконуватиме Олаф Шольц. Днями він заявив, що путін уже зазнав поразки в Україні. Бо не зміг досягнути жодної поставленої мети.