10 Січня, 2025
Головна » Повернутися із СЗЧ можна до 1 березня: що ще ухвалила Рада

Повернутися із СЗЧ можна до 1 березня: що ще ухвалила Рада


Військовослужбовці до весни зможуть повертатися на службу після СЗЧ без кримінальних наслідків. Раніше термін обмежувався першим січня. Зміни ухвалила Верховна Рада. І це не єдине сьогоднішнє рішення парламенту. Докладніше про все розповість Єлизавета Яковлева. 

В наших військових, які самовільно залишили частину, тепер буде більше часу на повернення. Для цього у Верховній Раді продовжили термін до 1-го березня. Раніше цей строк мав закінчитися 1-го січня, але термін продовжили. Тож, іншими словами, є ще 3 місяці, аби повернутися без наслідків і кримінального переслідування.

Руслан Стефанчук, голова Верховної Ради України:

Ця поправка виникла після нашої консультації й спілкування зі ЗСУ, з керівництвом Збройних сил. І вони побачили позитивну динаміку, коли ми дали можливість зробити це до 1 січня. Попросили ще певний період для того, щоб все ж таки дати людям, які все ж потрапили в СЗЧ, можливість повернутися у свої бойові бригади, підрозділи. Але маючи можливість змінити чи умови, чи підрозділи. Я сподіваюся, що він дуже позитивно вплине на динаміку того, що навчені, озброєні, фахові, натреновані люди будуть мати можливість повернутися на поле бою, але скоригувавши умови їхнього перебування там.

Також стати на військовий облік тепер можна буде онлайн. Це стосується юнаків від 18 до 24 років, які перебувають за межами України. Тобто, повертатися в Україну, аби відвідати ТЦК їм більше не потрібно.

Ще одна норма, яка не на жарт розхвилювала українців – це мобілізація жінок після проходження курсу загальновійськової підготовки. Так от народні обранці прибрали з закону рядки про будь-який примус. І тепер жінки зможуть і проходити підготовку, і ставати військовозобов’язаними лише за власним бажанням, окрім тих, хто за професією медик або фармацевт.

Згадали у сесійній залі й поневолені росією народи. Відсьогодні Україна офіційно визнала геноцид черкеського народу, який триває від часів російської імперії й до сьогодні.

Марія Мезенцева-Федоренко, народна депутатка України:

Сьогодні мова, якою говорить корінний народ черкесів, знаходиться під загрозою повного зникнення. Також Україна сама пережила безліч страждань і під час існування Російської імперії, і далі під час існування СРСР. Тому сьогодні ми проявляємо солідарність з усіма поневоленими народами, які зазнали страждань під час перебування у так званій “тюрмі народів”.

Наостанок Верховна Рада скасувала господарський кодекс, назвавши його норми радянськими й такими, що відлякують інвесторів. А ще парламентарі адаптували систему цифрових комунікацій під європейську та поклали початок визначенню спеціальних суддів, які будуть розслідувати воєнні злочини. Це основні теми сьогоднішнього засідання.