Перші заяви й укази Трампа: як реагує світ
Весь світ стежить за першими днями правління Дональда Трампа. Американський президент вже поставив на вуха Мексику, Панаму та Гренландію. Подальших рішень чекають росія, Україна, Євросоюз та Китай. Яка реакція світу на заяви нового американського президента – розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Мексика першою відчула на собі зміну влади у Сполучених Штатах. Тут вже зводять наметові містечка в очікуванні депортованих мексиканців зі США. Трамп оголосив надзвичайну ситуацію щодо нелегальної міграції. Він збирається видворити з країни мільйони людей. Це саме те, чого й чекали від нового президента його виборці. За першої каденції обіцяна стіна між Мексикою та США зведена не була.
Волтер Олсон, старший співробітник аналітичного центру “Інститут Като” (США):
Люди, які голосували за Трампа, деколи покладають величезну надію, що він зробить країну зовсім іншою, що він змінить будь-яку тенденцію, яка їх найбільше засмучує, чи то велика кількість людей, які народилися за кордоном, чи то культурні зміни в країні, які їм не подобаються.
Багато уваги приділяють аналітики й заявам щодо приєднання Панамського каналу. В інавгураційній промові Трамп звинуватив Китай в експлуатації каналу. Та поскаржився на несправедливе обходження з американськими кораблями, зокрема дорожчу вартість проходу.
Китай справді другий після США за обсягом вантажів, які проходять каналом. І Пекін багато вкладає в транспортну інфраструктуру Панами. Але це не дає підстави анексувати канал, який з’єднує Тихий і Атлантичний океани.
Хосе Рауль Муліно, президент Панами:
Не можна відверто нехтувати міжнародним правом. Я не хвилююся з цього приводу, тому що, з точки зору закону, це неможливо.
Санкціями й збільшенням експортних тарифів Трамп лякає не лише сусідів чи ворогів, як-то Китай. Але й давніх близьких партнерів. Далі на черзі Євросоюз. Новий президент США погрожує збільшенням мита на експорт європейських товарів. Бо ЄС значно більше продає у США, аніж купує у них.
Девід Колт, головний економіст банку JULIUS BAER:
Найімовірніше, що це здебільшого тактика переговорів, тобто не стільки він хоче збільшити тарифи, скільки підштовхнути своїх торгівельних партнерів до певних поступок на користь США. У Європі натякають, що США насправді хочуть, щоб Європа купувала у них більше скрапленого газу. Чому? Тому що США створили величезні потужності з експорту СПГ, і це було б насправді легким завданням для Європи. Бо ж постачання СПГ з росії значно ненадійне, і Брюссель шукає інших постачальників. Тож цю поступку США дуже легко виконати. Далі вже питання ціни цього газу.
Крім того, закупівля американського скрапленого газу зняла б Європу з останнього путінського гачка.
Якщо від російських нафти та природного газу ЄС відмовився, то експорт дешевого скрапленого газу триває досі. І навіть збільшується. Заборону на СПГ готують у 16 пакеті санкцій, крім того, завдяки американському президентові, Євросоюз також заговорив про збільшення видатків на оборону. Бо Трамп наполягає, що США витрачає значно більше за Європу на допомогу Україні.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань зовнішніх справ і політики безпеки:
Відмова Європи інвестувати у військовий потенціал також надсилає небезпечний сигнал агресору. Слабкість стає запрошенням. Президент Трамп має рацію, кажучи, що ми витрачаємо недостатньо. Настав час інвестувати. Ми мусимо бути реалістами щодо росії. Вона становить екзистенційну загрозу нашій безпеці сьогодні, завтра і до тих пір, поки ми недостатньо інвестуємо в нашу оборону.
Чого чекати далі від президента Трампа, гадають і в Києві, і в москві. В одному з перших повідомлень, як президент, Трамп доволі однозначно попередив: якщо росія не зупинить війну найближчим часом, він збільшить податки, тарифи та санкції проти рф.
Я хочу зробити росії, чия економіка зазнає краху, і президенту путіну дуже велику послугу. Підіть на угоду зараз і припиніть цю безглузду війну! Буде тільки гірше… Ми можемо зробити це легким або важким шляхом — і легкий шлях завжди кращий. Настав час укласти угоду. Не можна втрачати більше жодного життя.
Відомо, що Білий Дім готує телефонну розмову з путіним. З українським президентом Трамп зустрічався минулого місяця в Парижі на відкритті собору Нотр-Дам.
Тодд Белт, професор, директор магістерської програми з політичного менеджменту в Університеті Джорджа Вашингтона:
Дональд Трамп не любить багатосторонність, він віддає перевагу двосторонності. Йому подобається зустрічатися з главами держав, і він вважає, що завдяки своїй діловій хватці зможе укладати угоди, які принесуть користь Сполученим Штатам. Та покажуть його миротворцем.
Окрім росії, не розслабляється іще чимало країн світу, зокрема Китай, Іран та Канада. Пекіну Трамп погрожує збільшенням експортного мита до 10%. Тегерану – можливістю ударів по ядерних об’єктах. А Отаві – приєднанням Канади до США.