Спецоперація “вибори” у Білорусі: чи чекати протестів
Театр одного актора. У Білорусь проводять так звані “вибори”. Там усьоме “обирають” президентом Олександра Лукашенка.
Голосування у неділю, 26 січня, однак для тих, хто не зможе віддати свій голос в цей день, дільниці відкрилися у вівторок і працюватимуть щодня до кінця тижня.
Як виглядають вибори по-білоруськи та чиї імена, окрім Лукашенка, надрукували у бюлетені цього разу – подробиці в сюжеті.
30 років – тобто майже половину свого життя – Олександр Лукашенко пробув на посаді президента Республіки Білорусь. Попередні вибори у 2020-му стали для нього випробуванням: їх не визнала частина західних країн та білоруська опозиція. Не прийняли Лукашенка вшосте поспіль і білоруси. Люди вийшли на масові акції протесту, але Лукашенку вдалося втриматися при владі. Цього разу вибори проводять взимку, і на думку опозиції, дата невипадкова. Адже холодна погода може стримати потенційні протести.
Світлана Тихановська, білоруська опозиціонерка:
Те, що в демократичному світі ви називаєте виборами, не має нічого спільного з цією “подією” в Білорусі, тому що то скоріше ритуал для диктаторів, коли вони перепризначають себе. У Білорусі це називають “Спецоперацією з виборів”.
Кандидатів п’ятеро. Це Лукашенко та кілька наближених до нього політиків: Олег Гайдукевич, Сергій Сиранков, Олександр Хижняк.
Відносно опозиційною кандидаткою вважають Анну Конопацьку. Вона балотується на вибори вдруге, попереднього разу їй вдалося отримати півтора відсотка. Анна – одна з небагатьох представників опозиції, кому вдається залишатися на свободі. Тому навіть її колишні соратники визнають: це проєкт білоруської влади. Для ілюзії опозиції.
Анатолій Лебедько, білоруський опозиціонер:
Була можливість, здається, до 15 хв виступити в прямому ефірі в присутності дипломатів. Вона з радістю вчепилася за цю пропозицію, сказала круто, амбіції в неї зашкалювали. Але це було рішення сьогоднішнього дня, наступного ранку вона мені каже: Анатолію Володимировичу, я цього робити не буду. Всі спроби отримати пояснення були марними. Стало ясно, у неї є куратори, які визначають її межі.
Щоправда, майже шестихвилинний сюжет на білоруському телебаченні жодного разу не згадує ні про Анну, ні про інших кандидатів. Про те, що білоруси обирають президента – цілком конкретну людину на зрозумілу посаду – теж ні слова. Усі говорять про світле майбутнє, процвітання та мир, і бояться Заходу.
– Щоб у нас було тихо і спокійно, як ми прожили усі ці роки. Все у нас добре: і пенсії підіймають, і живемо в мирі. Все у нас добре.
– Виклики та погрози надходять лише від Заходу: тільки від тих, хто там за кордоном готує терористів та озброює їх.
На цих виборах нібито буде аж триста міжнародних спостерігачів. Та усі з країн СНД, наприклад, з росії.
Буквально хвилина як відкрили виборчу дільницю, а тут вже люди є, і голосують. Про що це говорить? Про те, що люди незалежно від того зайняті вони чи ні – свій борг прийшли виконати.
Явка – справді висока. За два дні – понад 17 з половиною відсотків. Які цифри будуть до кінця тижня, можна лише здогадуватися. Західний світ цих виборів не визнає. Депутати Європейського парламенту закликали країни ЄС та міжнародне співтовариство ставитися до них як до фейкових. У Мінську кажуть: ця резолюція – провокація, і за неї Європа відповідатиме.
Анатолій Глаз, представник МЗС Білорусі:
Вибори у Білорусі лише почалися, а там вже все засудили й не визнали. Якщо така заява буде прийнята, вона стане черговим доказом спланованого втручання ЄС у справи інших країн, а також спробою прикрити та узаконити злочинні дії відносно Республіки Білорусь.
Відповідальністю “перед бацькою” погрожують і тим білорусам, які в ці дні наважаться на акції протесту за кордоном. Слідчий комітет Республіки називає їх втікачами та обіцяє кримінальне переслідування. Права голосу вони, авжеж, не мають.