27 Січня, 2025
Головна » “Вибори” в Білорусі: чи визнають результати демократичними

“Вибори” в Білорусі: чи визнають результати демократичними


У Білорусі відкрилися виборчі дільниці. Голосування триватиме до восьмої вечора, але вже зараз зрозуміло, що головний претендент на так звану “перемогу” в так званих “виборах” – Олександр Лукашенко. Він фактично узурпував владу і керує країною вже три десятиліття. Буцімто вибори відбуваються на тлі міжнародної критики, репресій проти опозиції та заяв про фальсифікації. А от що передувало цим перегонам у Білорусі – розкаже Юрій Куций.

Білорусь обирає президента. Це вже сьомі волевиявлення в історії умовно незалежної країни. Але, як і раніше, відбуваються вони на тлі сумнівів у їхній демократичності. Головний претендент очолити країну на прийдешні 5 років – традиційно самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він керує країною вже три десятиліття. Його конкуренти – 4 представники маловідомих політичних партій.

Світлана Тихановська, білоруська опозиціонерка:

Те, що в демократичному світі ви називаєте “виборами”, не має нічого спільного з цією “подією” в Білорусі. Бо це більше ритуал для диктаторів, коли вони перепризначають себе. У Білорусі це називають “спецоперацією з виборів”.

Білоруська опозиція обурена й тим, що Центральна виборча комісія відмовилася відкривати пункти для голосування за кордоном. Щоб підтримати того чи іншого кандидата, діаспорі довелося б фізично приїхати в Білорусь.

Ігор Карпенко, голова Центральної виборчої комісії Білорусі:

Для тих громадян, які, можливо, прибудуть з-за кордону, щоб узяти участь у голосуванні та які не мають тут реєстрації, ми традиційно організуємо дільницю в Мінську. Можливо, створимо їх в усіх обласних центрах.

Опоненти Лукашенка у вигнанні переконані: це політичне рішення. Багато білорусів за кордоном, які негативно налаштовані до чинного президента, фактично, позбавлені права голосу.

Світлана Тихановська, білоруська опозиціонерка:

Запевняю, Лукашенко знає, що білоруський народ не здався в нашій боротьбі за свободу. І попри всі репресії, які тривають уже чотири роки, народ продовжує боротися. Хто в еміграції, а хто всередині країни.

Місцева ЦВК стверджує, що вибори відбуваються відповідно до закону Білорусі. Для демонстрації прозорості запросили 486 міжнародних спостерігачів. Щоправда, більшість приїхала з не менш тоталітарної росії.

Лариса Заудальська, спостерігачка з росії:

Лише хвилина, як відкрилася виборча дільниця, а тут вже люди є, і голосують. Про що це говорить? Про те, що люди незалежно від того, зайняті вони чи ні – свій обовʼязок прийшли виконати.

За даними ЦВК, дочасно, за перші два дні, проголосували понад 17% громадян. Це традиційно викликає сумніви в міжнародної спільноти, адже цей процес є найбільш вразливим до фальсифікацій.

– Ми з чоловіком учора вже проголосували. – Дочасне голосування? – Так, ми це зробили вчора. І я бачу, люди йдуть і йдуть голосувати.

Обов’язково. Моя мама голосувала за Лукашенка, весь час, поки не померла. І я проголосував за Лукашенка.

– Як і раніше, так і завжди. Що тут думати? – Вам не потрібно двічі думати про це. – Усе буде. Я не знаю точного відсотка, але всі знають результат, всі все розуміють.

Для західних політиків результат цих перегонів так само очевидний. У Європейському парламенті вибори назвали “фарсом”. У Мінську кажуть: такі заяви – провокація.

Анатолій Глаз, представник МЗС Білорусі:

Вибори у Білорусі лише почалися, а там уже все засудили й не визнали. Якщо така заява прозвучить, вона стане черговим доказом спланованого втручання ЄС у справи інших країн. А також спробою прикрити та узаконити злочинні дії відносно Республіки Білорусь.

Україна, як і ЄС, США, Канада та Велика Британія, не визнає ці вибори демократичними. У вітчизняному МЗС заявили, що легітимність Лукашенка, як президента, після голосувань не буде визнана.

Для нас очевидно, що Олександр Лукашенко залишатиметься союзником і співучасником путіна у його війні проти України, що відбувається всупереч інтересам білоруського народу. Ми наразі не бачимо жодних передумов для відновлення контактів з Олександром Лукашенком, тому питання визнання його легітимності після оголошення офіційних результатів для нас не є актуальним.

А от чи повториться сценарій 2020 року з масовими протестами білорусів? Відповідь на це запитання дізнаємося найближчими днями. Як і офіційні, хоча й найімовірніше, сфабриковані результати перегонів.