5 Лютого, 2025
Головна » США хочуть отримати від України рідкоземельні метали в обмін на допомогу

США хочуть отримати від України рідкоземельні метали в обмін на допомогу


Меседжі від Трампа. У переговорах по Україні він бачить “значний прогрес”, європейців закликає збільшити допомогу Україні, вирівнявши обсяги зі штатами. А від Києва (і це прозвучало вперше) хотів би отримати постачання рідкоземельних металів. Але це була пропозиція самої України, якою, очевидно, Трамп зацікавився. Про що саме йдеться – розкаже наш спеціальний кореспондент у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко.

З найважливішого: Трамп дійсно говорить про “значний прогрес щодо врегулювання в Україні”. Він не уточнив, що саме має на увазі, але і цього достатньо, щоб зрозуміти, що між його командою та Києвом і, вірогідно, москвою, відбуваються контакти, про які зі зрозумілих причин не повідомляють публічно.

Що можна сказати точно – переговори прискоряться, оскільки спецпредставник Трампа по Україні генерал Келлог саме зараз призначений офіційно, отримав повноваження, а тому може здійснювати робочі поїздки та вести консультації від імені американського уряду. Я запитав, чому із кандидатурою визначилися давно, а указ підписаний тільки зараз, і почув, що президент США має поставити підпис тільки після спецперевірки топчиновника і отримання ним доступу до державної таємниці, процес оформлення яких почали лише після 20-го січня. Трамп вчергове заявив: хоче, щоб США і союзники вирівняли обсяги допомоги Україні, тобто, щоб європейці давали набагато більше, ніж зараз. А от щодо корисних копалин в рідкоземельних металів – послухайте, що дослівно сказав Трамп.

Дональд Трамп, президент США:

Ми кажемо Україні, що вони мають дуже цінні рідкоземельні метали. А ми хочемо, щоб те, що ми вкладаємо, було певним чином убезпечено, нам потрібна гарантія. Ми ж напряму надаємо гроші, надаємо обладнання…Тому ми хочемо укласти угоду з Україною, в рамках якої те, що ми їм даємо, буде забезпечено рідкоземельними металами, ресурсами та іншим.

Я перепитав у дипломатичних джерелах, що це може означати, і почув кілька меседжів. По-перше, Трамп ставить питання, що допомога Україні не має бути повністю безоплатною, а треба використовувати механізм певного кредитування, можливо, відродити механізм лендлізу, який фактично теж є формою позики. А для будь-якої позики потрібна застава чи гарантії.

Друге – у Плані перемоги (який Зеленський представляв тут, у Вашингтоні, але на це мало хто звернув увагу) одним з пунктів якраз була пропозиція, що Україна поділиться із партнерами рідкісними корисними копалинами, які потрібні, зокрема, і для військової промисловості. Трамп, попри його політичну карʼєру, все життя займався бізнесом і мислить як бізнесмен. Тому цей аргумент для нього є вагомим. А ось команда Трампа і конгресмени-республіканці сприймають інший аргумент, кажуть американські військові. Пріоритетом для нової адміністрації є стримування Китаю, і вони реально стурбовані, коли чують, що путін може передати родовища рідкісних корисних копалин на захопленій Українській території – Пекіну, пояснив мені генерал Ходжес.

Бен Ходжес, командувач армії США в Європі (2014-2018 рр.):

Це чудовий аргумент для нової адміністрації, які в курсі такої загрози; знаю, що сенатор Грем відкрито про це говорив. І на щастя, достатньо впливових республіканців у Конгресі (в обох палатах), які є проукраїнськими, і якраз щодо цього вони можуть тиснути на адміністрацію Трампа. Тому багато хто в команді Трампа сфокусований на тому, щоб зупинити Китай. Тому це якраз напрямок, де Україна може зробити стратегічний хід.

Військові поки не беруться публічно коментувати, яким могло б бути втручання штатів. Чи це гарантії поставок зброї, щоб Київ міг захистити ті критично важливі родовища і підприємства, які перебувають на контрольованій території, щодо подальші послаблення щодо використання американської зброї. Але звучать обережні прогнози, що цей стратегічний крок дійсно міг би, наприклад, затримати просування російських військ на Донбасі. Наведу один тільки приклад: Шевченківське родовище літієвих руд знаходиться менш ніж за 50 кілометрів від лінії розділення, неподалік Курахового, де зараз точаться запеклі бої. Тому будь-яка додаткова зацікавленість західних партнерів, і у першу чергу штатів, в українських рідкоземельних металах – може допомогти зупинити просування росії на Донбасі.