11 Лютого, 2025
Головна » Справу НАБУ проти “Енергоатома” у ВР назвали політичним тиском: причина у ХАЕС

Справу НАБУ проти “Енергоатома” у ВР назвали політичним тиском: причина у ХАЕС


Сьогодні, напередодні розгляду ВРУ  законопроєктів стосовно добудови ХАЕС, нардеп Ярослав Железняк завив, що за його заявою НАБУ відкрило провадження стосовно “Енергоатома”. В енергетичному Комітету ВР відреагували, назвавши дії представників партії “Голос” політичним тиском, йдеться в статті “Комерсанту українського”, передає gazeta.ua.

Так, Ярослав Железняк заявив, що “Енергоатом” нібито “у період 2024-2025 років здійснив розтрату коштів на понад 430 млн грн, спрямувавши їх всупереч вимогам Закону України “Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і обʼєктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення” від 08.09.2005 Ne 2861-IV на виконання робіт з проєктування та будівництва енергоблоків на Хмельницькій АЕС”. 

Відповідно він та його колеги по фракції написали заяву в НАБУ на підставі якої Бюро зареєструвало кримінальне провадження. 

У Верховній раді такий крок колег із “Голосу” охрестили спробою політичного тиску.  

Юрій Камельчук, член Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, зокрема, у коментарі Комерсанту українському  зазначив, що у такий спосіб депутати-критики проєкту ХАЕС, ймовірно, змушують інші фракції з ними “домовлятися”.

“Ця група народних депутатів робить звинувачення на адресу “Енергоатома” вже не вперше. На адресу “Енергоатома”, на адресу Міненерго і конкретно міністра, не називаючи конкретних фактів і фактично не маючи ніяких документальних підстав для цих звинувачень.

Звичайно, що варто використовувати свою контролюючу функцію щодо пошуку корупційних ризиків і вимагати що детальний план, чи аудит, чи звіт про діяльність міністерства, чи “Енергоатому”, але частина з тих депутатів не має ніякого відношення до комітету енергетики, чи до енергетики в минулому. Я це розцінюю як політичний тиск на інші фракції з ціллю примусити домовлятися про якісь речі з фракцією «Голос» для того, щоб пройшло голосування на підтримку проєкта добудови Хмельницької атомної електростанції. У довгостроковій перспективі ця фракція не висловлює свого бачення і фактично заперечує потребу України в розвитку власної енергетичної незалежності, яка в умовах війни зараз нам надзвичайно необхідна, а для майбутнього відновлення економіки – критична”, – зазначив нардеп.

Нагадаємо, що на розгляді в парламенті перебувають два законопроекти про ХАЕС:

  • законопроєкт № 11392 передбачає надання дозволу на купівлю в Болгарії реакторів для третього і четвертого енергоблоків ВВЕР-1000. Його мають ухвалити протягом найближчого часу;
  • законопроєкт № 11146 про розміщення, проєктування та будівництво третього і четвертого енергоблоків. Його розглядатимуть після оновлення техніко-економічного обґрунтування.

Вказані законопроєкти критикують переважно представники партії “Голос”, які нещодавно, через проєкт добудови ХАЕС, навіть вимагали відставки міністра енергетики Германа Галущенко. Водночас відповідна їх постанова так і не була внесена в залу голосування парламенту. 

Минуло тижня президент України Володимир Зеленський публічно підтримав добудову нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції та попросив Верховну Раду проголосувати необхідні законопроєкти.

 «Проєкт добудови є ключем до енергетичної незалежності України та енергетичної стабільності регіону, і важливо, щоб народні депутати України підтримали цей проєкт», — сказав Зеленський.